Pěstování kedlubnů na zahradě vyžaduje dodržování některých pravidel. Jedině tak narostou vždy opravdu velké a šťavnaté.
Kedlubny jsou oblíbenou zeleninou a lze je pěstovat snadno i v zahradě. Ne vždy je to však tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, kedlubnům je třeba zajistit například správné umístění nebo optimální typ půdy. Zopakujte si vše potřebné od A do Zet, abyste se mohli během léta těšit ze skvělé úrody této zeleniny.
Kde vysazovat mladé kedlubny
Kedlubny milují půdu hlinitou až hlinitopísčitou, dostatečně humózní a výhřevnou, zásobenou dostatkem minerálních látek. Nesnáší však přímé hnojení čerstvým hnojem. Při výsadbě je důležité pamatovat na to, že kedlubny mají slabé kořeny, které se vyvíjejí rychle, a proto potřebují dostatečnou závlahu, zejména za sucha. Při nadměrném vlhku však praskají, takže je nesmíte ani přemokřit.
Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si lze předem připravit v teplém pařeništi nebo ve skleníku, případně ji pořídit ve specializovaných obchodech. Pozdní odrůdy se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, u pozdních odrůd od výsevu pak až 150 dnů. A nezapomeňte ho vysadit vedle vhodných sousedů, mohou mu totiž pomoci například proti škůdcům.
Jak na výsadbu kedlubnů
Sadba se vysazuje na záhon mělce, nejlépe tak hluboko, jako když předtím rostla v pařeništi. Při hluboké výsadbě totiž bývají kedlubny spíše protáhlé a rychleji dřevnatí. I při kypření půdy a odstraňování plevele ze záhonů je třeba dbát na to, abyste rostliny příliš nepřihrnovali, navíc si musíte dát pozor na křehké kořeny. Spona výsadby závisí na typu kedlubny, který se rozhodnete pěstovat.
Pro odrůdy k rychlení je ideální spon výsadby 20×25 cm. Pro polní rané odrůdy je vhodné použít spon výsadby 25×25 cm a pro pozdní odrůdy, které se budou později dále skladovat, je nejlepší použít sponu výsadby 30 až 40×30 cm. Je také dobré vysévat osivo, které bylo předem namořené proti houbovým chorobám a škůdcům (pomoci vám může tabák a dřevěný popel). A při výsevu buďte opravdu opatrní. Je důležité mít na paměti, že v 1 gramu osiva kedluben je zhruba 250 až 300 semen.
Co je ještě dobré vědět
V průběhu růstu rostliny důkladně zalévejte a pečlivě je zbavujte případných škůdců i škodlivého plevele. Dbejte na to, aby měly mladé kedlubny vždy dostatek slunce a živin. Kedlubny jsou připraveny ke sklizni, když jsou dostatečně velké a samotné kedlubny jsou dobře vybarvené. U sklizně pozdních odrůd vhodných na uskladnění je ovšem třeba počkat, až rostliny zaschnou a poté je sklidit a uskladnit. Jedině tak vám ve sklepě nebo ve spíži vydrží opravdu dlouho bez nejmenší újmy.