Jak na optimální pěstování květáku od A do Zet: Od termínu výsadby až po výběr vhodného místa

Při pěstování květáku je třeba hlídat několik základních pravidel a doporučení. Jedině tak se dočkáte velkých a chutných hlávek.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří i Zdroj fotografie: MTSOfan / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
                   

Pěstování květáku může být velmi přínosné, ale zároveň také poměrně náročné. Pokud se však přidržíte několika základních pravidel, budete moci sklízet krásné a chutné hlávky této zeleniny. A je třeba si vybrat i vhodný kultivar – květák lze sehnat jako velmi raný, středně raný, polopozdní a pozdní.

Kde květák pěstovat, aby prosperoval

Prvním krokem při jeho pěstování je výběr vhodného stanoviště. Květáku se nejlépe daří na mírně kyselých a hluboce zpracovaných půdách, které jsou zároveň i dobře odvodněné. Je důležité vybrat stanoviště, které není příliš vystavené přímému slunci. Optimálně se mu bude dařit na místě, kam dopadá rozptýlené světlo nejlépe po celý den.

Dalším důležitým krokem je příprava půdy. Před výsadbou je třeba ji důkladně nakypřit, odplevelit a vyrovnat. Také je vhodné do ní přidat vícesložkové minerální hnojivo s obsahem manganu, hořčíku, bóru a molybdenu. Tyto prvky jsou totiž pro vývoj květáku velmi důležité a pokud je nedostane, nikdy vám nedoroste do žádoucí velikosti.

Kdy vysazovat květák na záhon

Jde o velmi choulostivou zeleninu, takže na záhon by měl přijít až po zmrzlých mužích. Před samotným zasazením je vhodné do půdy zarýt nakrátko posekanou trávu, která se silně zahřívá a tím podporuje růst kořenového balu. Následně je květák zapotřebí také pravidelně zalévat, a to zejména v období sucha.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0

Až budete kupovat sazenici, pohlídejte si také vhodné kultivary. Ty se dělí podle ranosti:

  • ‚Expres‘ – velmi raný
  • ‚Opaal‘ – velmi raný
  • ‚Bora‘ – velmi raný
  • ‚Gameta‘ – středně raný
  • ‚Brilant‘ – polopozdní
  • ‚Planita F1‘ – polopozdní
  • ‚Delta‘ – pozdní
  • ‚Octavian‘ – pozdní
  • ‚White Rock‘ – pozdní
  • ‚Amfora F1‘ – pozdní

Pozor na žravé škůdce

Největším škůdcem květáku je rozhodně bělásek zelný. Jeho housenky mohou způsobit na rostlinách velké škody. Pokud zjistíte napadení larvami tohoto motýla, zasáhněte co nejdříve. Proti běláskovi lze použít insekticidní přípravky, například Decis. Ovšem hodit se vám může i popel – a to především tehdy, když na zahradě nechcete používat chemii.

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0

Nejprve je třeba rozdrtit popel na jemný prášek. Tento prášek se poté aplikuje přímo na rostliny květáku, a to tak, že se květák nejdříve dobře navlhčí vodou a následně se popelem posype. Navíc záhonu dodá živiny.

Proveďte to nejlépe během suchého počasí, protože nadměrná vlhkost by mohla způsobit poškození rostliny. Je přitom třeba opatrně, ale rovnoměrně rozptýlit popel na všechny části květáku. Aplikaci je třeba obnovovat zhruba jednou týdně nebo po každé větší dešťové srážce. Popel můžete kombinovat i s dalšími přírodními prostředky proti škůdcům, například s mýdlovým roztokem, banánovou slupkou nebo s octem. Důležité je také pravidelné střídání plodin na záhonech, aby nedocházelo k rozvoji nádorovitosti kořenů.

Výsadba salátu, kedluben a květáku do skleníku

Jaké jsou vaše triky pro pěstování květáku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články