K dosažení velké úrody ředkviček pomůže obyčejné plato od vajec

Pokud si chcete usnadnit pěstování této křupavé zeleniny, vsaďte na trik, který si v posledních letech získal mezi zahrádkáři oblibu.

Hlavní pravidla pro pěstování velkých a chutných ředkviček i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování ředkviček je opravdu snadné. Bude se jim totiž dařit v jakémkoli prostoru, který nabízí dostatek slunce a dobře propustnou půdu. Je však důležité věnovat pozornost správnému výběru půdy, zalévání a hnojení.

Ideální zemina pro ředkvičky

Optimální půda pro pěstování ředkviček by měla být mírně kyselá až neutrální s pH 6 až 7. Dobře propustná půda s dostatkem organického hnojiva, jako je dobře uleželý hnůj nebo kompost, je pro pěstování ředkviček tím nejlepším, co lze mít. Pokud je naopak kamenitá nebo velmi těžká, doporučuje se zvolit spíše kratší odrůdy ředkviček, protože jinak se jejich bulvičky do žádoucího tvaru nevyvinou.

Při pěstování ředkviček je velmi důležité vyhnout se použití čerstvého hnoje, který může obsahovat škodlivé bakterie a rovněž podpořit rozvoj plevele (v krajním případě pak může mladým rostlinkám také popálit kořeny). Místo toho lze použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, což pomůže stimulovat růst podzemních části ředkvičky. Také je třeba se vyhnout používání jakýchkoli hnojiv obsahujících prostředky na hubení plevele – na ty jsou totiž ředkvičky velmi citlivé.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsev ředkviček

Semena ředkviček se vysévají od začátku dubna do začátku května (pro jarní sklizeň) a znovu pak od 1. srpna do 1. září (pro podzimní úrodu). Mezi semeny v řadě by měl být ponechán odstup asi 3 až 4 centimetry. Pamatujte si také, že menší odrůdy se vysévají mělce, zatímco ty větší o něco hlouběji. Pokud vše provedete správně, pak vám sazenice vzejdou do deseti dnů.

A právě tady se vám může hodit plato od vajec. Pokud totiž vyřežete otvory, v nichž byla usazena vajíčka, získáte ideální prostředek pro perfektní rozestup ředkviček. Stačí plato položit na záhon a do každého otvoru vysít jedno semínko. Mladá ředkvička bude kolem sebe mít dostatek prostoru, a stín z plata zároveň zabrání růstu plevele. Mimochodem – plata od vajec lze pokládat na záhon i jen tak. Poslouží jako mulč a ochrání před plevelem.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Pixabay

Na co si dát pozor

Silné deště nebo nadměrné zavlažování mohou způsobit krustování půdy, což může negativně ovlivnit vzcházení sazenic. Pokud je povrch půdy krustovaný, může pomoci jeho lehké zavlažení, aby se kůra navlhčila a změkčila. Je rovněž možné ho velmi jemně okopat nebo alespoň prohrábnout příručními hrabičkami.

Vyberte jim v vhodné sousedy

Nechce se vám pěstovat ředkvičky samostatně? Pak je vysejte k rajčatům. Kromě nich má tato plodová zelenina ráda i přítomnost celeru, papriky, ředkvičky, fazolí, okurek, mrkve, listového salátu, cibule a melounů. Z bylinek je pak vhodné použití tymiánu, bazalce, kopru a petržele. A s čím se rajčata naopak nesnesou? Především s jakýmkoliv druhem zelí, s bramborami a také s kukuřicí.

Jaké jsou vaše triky pro ideální pěstování ředkviček?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články