Růžičková kapusta nepatří mezi právě oblíbené druhy zeleniny. Je to ovšem škoda. Pokud se dobře pěstuje, chutná skvěle.
Růžičková kapusta je oblíbenou zeleninou, která se snadno pěstuje a dokáže obohatit i zdravý jídelníček (má například velmi vysoký obsah vitamínů A, C, E, K a mnoha minerálních látek, ovšem bohatá je i na vlákninu a bílkoviny, díky nimž je vhodná pro ty, kdo chtějí zhubnout). Pokud si chcete vypěstovat vlastní úrodu (v obchodech totiž může být opravdu drahá), není to nic složitého. Postačí mít k dispozici úrodnou a mírně zásaditou půdu a pečlivě zpracovat záhon před výsadbou.
Jak na výsev růžičkové kapusty
Před výsevem je třeba zkontrolovat kvalitu semínek a vybrat vhodný termín. Rané odrůdy se vysévají od počátku až do poloviny jara, ty další podle návodu na obalu. Myslete jen na to, že pokud si vyberete pozdní odrůdu, můžete ji na záhon vysévat od poloviny jara do konce léta (později už ne). Je důležité zvolit místo chráněné před větrem. Samotná semínka pak vysévejte do rýhy hluboké asi 1 cm a semenáčky poté rozsaďte asi 5 cm od sebe. Růžičkovou kapustu je třeba přesadit, jakmile sazenice dosáhnou výšky 10 až 15 cm a jsou staré asi 6 týdnů.
Pro výsadbu na stálé stanoviště však vybírejte jen zdravé a silné sazenice bez jakéhokoliv poškození. Sázejte je do sponu 45 až 60 cm a přihnojte univerzálním hnojivem. Všeobecně však platí, že tuto zeleninu není nutné nijak zvlášť hnojit, pokud jste již půdu prohnojili při pěstování předchozí plodiny. Bohatě vám postačí kompost a v případě potřeby i následné vápnění. Pokud se však přece jen rozhodnete kapustu při jejím startu podpořit, použijte nejlépe organická hnojiva, která ji nezatíží chemikáliemi. Na ty totiž bývají některé odrůdy poměrně citlivé.
Pozor na negativní jevy
Po přesazení je samozřejmě třeba se o růžičkovou kapustu i dobře starat, a to průběžným kypřením půdy a vytrháváním plevelů. V létě je také nutné rostliny pravidelně a dostatečně zalévat. Sledujte také výskyt škůdců a chorob, které mohou být pro rostlinu nebezpečné. Mezi nejčastější choroby patří nádorovitost kořenů košťálovin, bakteriová skvrnitost a plíseň kapustová.
Ze škůdců jsou nejčastější bělásek zelný, můra zelná, zápředníček polní, dřepčíci, mšice zelná a molice vlaštovičníková. V případě potřeby lze kapustu ošetřit vhodným prostředkem proti konkrétnímu škůdci či chorobě.
Jak na správnou sklizeň
Růžičková kapusta patří mezi otužilé druhy zeleniny. Sklízet ji můžeme prakticky celou sezónu. Se sklizní začněte ve chvíli, kdy kapustičky dosáhnou požadované velikosti. Vždy však platí, že nejlahodnější jsou až s příchodem prvních mrazíků. Sklízejte je odspodu a v případě potřeby je můžete uchovávat v chladničce (po dobu několika dní). Některé speciální vyšlechtěné odrůdy růžičkové kapusty jsou však sladké už od samého počátku, u nich tedy na příchod prvních mrazíků čekat nemusíte. Pokud je však na záhonku přece jen zastihnou, nijak jim neublíží.