Výsadba petržele před zimou přesně tak, jak se má dělat: Starodávný postup stále funguje, na jaře zařídí záplavu zelených lístků

Petržel je třeba vysít ještě před zimou. Jedině tak na jaře rychle vzejde a krásně se zazelená. Zopakujte si důležité zásady.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud milujete čerstvé lístky petrželky, neměli byste s jejím výsevem otálet. Pokud to totiž nestihnete ještě předtím, než půda promrzne a napadne sníh, pak promeškáte ten nejvhodnější termín a na jaře budete toto zpoždění jen velmi těžko dohánět.

Jak správně připravit zahradu

Petržel vyséváme obvykle v listopadu, kdy ze zahrady sklidíme většinu jednoletých plodin. Pro pěstování petržele se hodí zejména záhony po cibuli a brukvovité zelenině. Záhony je třeba odplevelit a 2 až 3 týdny před výsevem přihnojit kompostem nebo minerálními fosforečnými a draselnými hnojivy. Na jaře je pak vhodné toto hnojení doplnit dusíkem. Semena pro výsev je třeba vybírat opravdu pečlivě: musí být čerstvá a se silnou klíčivostí.

Mohou být také předem namočená, aby lépe klíčila. Myslete také na to, že na podzim je třeba petržel vysévat hustěji než na jaře, protože se velmi pravděpodobně stane, že některá semena vymrznou a nevzejdou. Aby se tomu zabránilo, je možné v předjaří oseté záhony zakrýt agrotextilií nebo fóliovým tunelem. To urychlí dobu sklizně, ale zároveň také ochrání mladé rostlinky před jarními mrazíky, které pro ně mohou být v době, kdy již mají první lístky, obzvláště nebezpečné.

Kde vysévat petržel

Při výsevu dbejte také na výběr vhodného stanoviště. To by mělo být slunné a chráněné před větrem i proti záplavám z jarního tání sněhu. Pokud místo pro výsev vyberete správně, pak budete mít jistotu, že se půda na jaře rychle zahřeje, což urychlí vegetaci rostlin. Ze stejného důvodu by měla být také zemina na záhonu určeném pro petržel velmi lehká, propustná, úrodná a bohatá na humus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o výsevu

Kořenovou zeleninu, jako je například mrkev nebo právě petržel, je vždy vhodné vysévat co nejpozději. Nejlépe až na poslední chvíli těsně před prvními mrazíky, aby před zimou nevyrašila. Mnohdy je to možné udělat dokonce i v prvních dnech prosince. A pokud je zima bez sněhu, pak záhony v lednu pro jistotu přikryjeme slámou nebo navážkou.

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) obsahuje velké množství vitaminů A, B C a E a také mnoho užitečných látek, jako je například draslík, hořčík a železo. I proto je na zahrádkách tak oblíbená. Mezi oblíbené odrůdy patří například Fest (celoroční sklizeň natě pro přímý konzum) nebo Festival 68 (naťová hladkolistá, bujně rostoucí, netrpí na podzim padlím).

Další druhy zeleniny pro podzimní výsev

Během pozdního podzimu je možné vysít také fenykl. Ten lze svěřit zemi od konce listopadu do února. To ovšem jen v případě, pokud není půda promrzlá. Semena vysévejte do řádků ve vzdálenosti 15 cm (na list) až 40 cm (pro plný vzrůst). První mladé lístky je možné na záhonku objevit při dobrém počasí už i koncem března.

Jak pěstovat kořenovou petržel ze semen

Jaké druhy zeleniny vyséváte na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články