Procházky po lesích a loukách v panenské přírodě v blízkosti naší chalupy mohou být víc, než jen zdravým pohybem. Můžeme během nich nalézt některé z přírodních pokladů, které nám pomohou udržet pevné zdraví a třeba i poskytnou pomoc na naše akutní zdravotní problémy. Říká se totiž, že kterou bylinku nejvíc potřebujeme, ta si nás sama najde. V dnešních časech světové pandemie koronaviru, který postihuje dýchací systém, se plicník nebývale rozmnožil. Je to jenom náhoda?
Trojbarevné kvítky hojí silznice
Tato trvalka často roste na okrajích lesů, ale občas se vyskytne i v zahrádkách. Je to zhruba 30 centimetrů vysoká drobná květinka s fialovým květem a skvrnitými, ale i celozelenými listy, podle konkrétní odrůdy. Léčivé jsou ale všechny. Květy jsou zajímavé tím, že vykvétají jako růžové, postupem času fialoví a po delším vystavení slunečnímu svitu úplně zmodrají. Je proto možné na jedné rostlině vidět květy tří barev.
Plicník lékařský obdržel svůj název díky specificky zabarveným kropenatým listům, které připomínají vzhled lidských dýchacích orgánů. Tradičně se využíval k léčbě akutních i chronických zánětů průdušek, pro regeneraci sliznic a pro zlepšení krevní srážlivosti. Účinné jsou také pro regeneraci sliznic střev a žaludku a jejich ozdravení po nejrůznějších onemocněních a také otravách alkoholem, chemikáliemi či popáleninách horkým jídlem či nápoji.
Sběr se provádí dvakrát. Poprvé od března do dubna se sbírá kvetoucí nať a pak asi měsíc po odkvětu pouze listy. Obě varianty je možné smíchat, nicméně květy bývají o něco účinnější. Pokud nemáte za domem les ani louku, můžete si sušený plicník koupit. Je běžnou součástí nabídek různých obchodů i internetových e-shopů.
Komplexní kúra pro ozdravení plic
Pro odstranění zahlenění a léčení plicních chorob, jako jsou záněty a vytrvalé zahlenění, můžeme využít komplexní plicníkovou kúru, kterou můžeme podpořit ještě účinky dalších rostlin.
Základem je plicníková tinktura, kterou zhotovíme tak, že polovinu zavařovací sklenice naplníme čerstvým rostlinným materiálem (nebo třetinovým množstvím sušeného), zalijeme 3dcl 60% alkoholu a necháme aspoň 10 dní odležet.
Plicní čaj zhotovíme tak, že smícháme 1 díl plicníku, 1 díl květů divizny a 1 díl jitrocele, které přelijeme vroucí vodou a 15 minut vylouhujeme. Pro zvýšení účinnosti můžeme přidat několik kapek plicníkové tinktury. Pro zlepšení účinku čaje můžeme přidat ještě fialkovou nať a přesličku rolní a po zchladnutí dosladíme medem, který léčivý účinek ještě podpoří.
Pro umocnění účinku si můžeme připravit inhalaci z plicníku, divizny, jitrocele a podbělu a horké páry z odvaru vdechujeme přikryti ručníkem dvakrát denně 5 dnů po sobě.