Účinný roztok proti plísním: Z plodin ji odstraní voda se škrobem a jódem

Chladnější a deštivější počasí na přelomu léta a podzimu znamená ideální podmínky pro rozvoj plísní. Ochraňte před nimi rajčata, dokud není pozdě.

Plíseň bramborová na rajčatech i Zdroj fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / CC BY
                   

Každý zahradník ví, jaké škody dokáže na rajčatech napáchat plíseň. Za své často nevezmou jen jejich listy, ale stává se, že nemoc napadne i plody a celá rostlina uhyne. Aby se tak nedělo, používají zahradníci nejrůznější fungicidy, a to buď konvenční ze zahradnictví, nebo podomácku vyrobené, které většinou vycházejí levněji a neobsahují žádnou chemii. Účinnou zbraní proti plísni na rajčatech může být i obyčejný škrob.

Plíseň na rajčatech postupuje rychle

Rajčata jen zřídkakdy trpí na škůdce, zato různé druhy houbových chorob s nimi dokáží nehezky zamávat. Nejčastěji se na rajčatech setkáte s plísní šedou, která se projevuje nejprve skvrnami na listech a později i šedým povlakem na plodech, nebo s padlím rajčete, které postupuje z listů na stonky, plody žloutnou a opadávají. Velice rychle se na rajčatech šíří také plíseň bramborová, která vmžiku dokáže zdecimovat celou úrodu. Choroby mohou napadnout rostliny v každé fázi vývoje, riziko se však zvyšuje příchodem podzimu, kdy začíná panovat deštivější počasí.

Na plíseň na rajčatech platí škrob

Pokud jste na rajčatech zpozorovali první známky plížící se choroby, zakročte co nejrychleji a připravte pro ně postřik, který plíseň eliminuje. Jednu polévkovou lžíci škrobu rozmíchejte v malém množství vody, aby vznikla řidší kašička. V hrnci přiveďte k varu jeden litr vody, přidejte rozmíchaný škrob a za pravidelného míchání vařte doměkka. Do vychladlého želé poté přidejte 5 ml jódu a vše promíchejte. Výsledek zřeďte takovým množstvím vody, abyste získali 10 litrů tekutiny.

Pro preventivní použití stříkejte roztokem rostliny alespoň každé dva týdny. Tekutinu můžete napřeskáčku kombinovat i s jinými přírodními postřiky, jen s výjimkou mléčných. Výhodou škrobového fungicidu je, že ho můžete klidně použít i za slunného počasí, protože škrob listy ani plody vlivem paprsků nespálí. Třešničkou na dortu je jeho nízká cena a bezpečnost pro přírodu – neohrozí užitečné opylovače a jiný hmyz.

Plíseň bramborová na rajčatech iZdroj fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / CC BY
Plíseň na rajčatech postupuje rychle, platí na ni škrob

Jak naložit s napadenými rajčaty

Pokud se o vaše rostliny začala již choroba pokoušet, odstraňte co nejrychleji všechny napadené části rajčat, i kdyby to mělo znamenat, že zlikvidujete celou rostlinu. Plíseň na rajčatech postupuje velmi rychle a je výhodnější obětovat jeden keřík, než kdyby plísni podlehla celá úroda. Napadené části rozhodně nedávejte na kompost, nemoc by se odtud mohla vesele dál šířit. Ideální je nemocné rostliny spálit.

Jak zabránit žloutnutí listů u rajčat

Co děláte pro to, aby rajčata nenapadla plíseň?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články