Jak letos na plné kýble jahod: Zařídí je hnojivo ze syrovátky

Aby se vám letos úroda jahod opravdu vydařila, musíte svůj záhon pohnojit těmi správnými přípravky. Skvěle se osvědčila syrovátka.

Sklizené jahody v košíku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Syrovátka je bohatá na základní živiny, které jahody potřebují, včetně dusíku, draslíku a fosforu, jak píše web Zahrada.Firenews. Obsahuje také prospěšné bílkoviny a aminokyseliny, které pomáhají zlepšovat zdraví a posilovat růst rostlin. A přítomná laktóza jako bonus také vyživuje užitečné mikroby, kteří následně zlepšují strukturu a úrodnost půdy. Vytváří tak ideální prostředí pro pěstování jahod, jež pomáhá vytvářet silnější kořenový systém a bujnější růst. A to se podle naší redakce rozhodně hodí.

Jak používat syrovátku jako hnojivo

Syrovátka by se měla ředit vodou, aby se zabránilo spálení kořenů a upravila se její kyselost. Obecným pravidlem je smíchat jeden díl syrovátky s deseti díly vody. Zředěný roztok syrovátky aplikujte k jahodám nejlépe před začátkem kvetení. Můžete ji použít jako zálivku nebo ji aplikovat v podobě listového postřiku. „Při použití jako půdní postřik proniká syrovátka do půdy a dodává živiny přímo ke kořenům. Jako listový postřik poskytuje rychlou dávku živin a pomáhá potlačovat mírnou plíseň,“ radí paní Zdeňka K. z Tachova, která nám návod do redakce poslala.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek

Jak na zažloutlé listy okurek: Syrovátka, cibulové slupky a jód

Jedním dechem také doporučuje používání organických mulčů, jako je sláma nebo borové jehličí. Ty prý pomáhají udržovat půdní vlhkost, potlačovat plevel a přidávají do půdy ceněnou organickou hmotu. Mulčování také udržuje plody čisté a zabraňuje tomu, aby se na plody dostaly choroby přenášené půdou.

A přidává i další rady k dobré úrodě. „Střídejte jahody s jinými plodinami, abyste zabránili hromadění škůdců a chorob v půdě. A skvělá je i výsadba doprovodných rostlin, jako je brutnák lékařský a tymián. Ty dokážou odradit škůdce a přilákat užitečný hmyz.“

Velká úroda jahod není vždy samozřejmost. Abyste jí dosáhli i v letošním roce, musíte se pojistit prostřednictvím vhodného hnojení. iZdroj fotografie: Freepik
Velká úroda jahod není vždy samozřejmost. Abyste jí dosáhli i v letošním roce, musíte se pojistit prostřednictvím vhodného hnojení

Další přírodní hnojiva pro jahody

I když syrovátka poskytuje značné množství živin, velmi se osvědčily i kvasinky, které podporují dozrávání větších a sladkých jahod, jak informuje web MajaStudio. Rozpusťte 20 g čerstvých kvasinek v 5 litrech teplé vody. Směs nechte stát na tmavém a teplém místě po dobu 1-2 dnů. Hotový roztok dále nařeďte vodou v poměru 1:15 a touto směsí zalévejte rostliny jahodníku dvakrát do měsíce. Proti škůdcům pak podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři skvěle funguje hořčičný prášek.

Pomocí těchto triků si vypěstujete bohatou úrodu jahod

Čím hnojíte jahody na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články