Plné kýble sladkých malin: Vymodlenou úrodu zařídí hnojivo z droždí

Pokud jste v minulých letech nebyli s úrodou svých malin spokojeni, pak si letos zkuste vzít k ruce osvědčeného pomocníka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud patříte mezi vášnivé pěstitele malin a snažíte se maximalizovat svou úrodu, pak vsaďte letos na osvědčené kvasnicové hnojivo. Využitím síly kvasinek totiž můžete svým malinám poskytnout živiny, které potřebují k tomu, aby vzkvétaly a produkovaly množství lahodných plodů.

Proč používat právě kvasnice

Kvasnice jsou přírodní a snadno dostupnou složkou, která nabízí rostlinám řadu výhod. Jsou plné základních živin, vitamínů a minerálů, které mohou podpořit zdravý růst a vývoj vašich maliníkových keřů. Při použití ve formě hnojiva pak zvyšují úrodnost půdy, dodávají do ní organickou hmotu a stimulují prospěšnou mikrobiální činnost.

Jak vyrobit hnojivo z droždí

K vytvoření vlastního kvasnicového hnojiva budete potřebovat aktivní sušené kvasnice, cukr, vodu a velkou nádobu. Začněte rozpuštěním lžíce cukru v teplé vodě a poté roztok posypte droždím. Nechte kvasnice aktivovat a pěnit po dobu asi 10 až 15 minut. Jakmile směs droždí zpění a začne bublat, je připravena k použití.

Osvědčené tipy pro pěstování malin od zkušeného zahradníka iZdroj fotografie: Depositphotos

Před použitím kvasnicového hnojiva se ujistěte, že je půda kolem maliníku vlhká. To pomůže kořenům lépe absorbovat živiny. Začněte tím, že kvasnicovou směs nalijete kolem základny každé rostliny a zajistíte její rovnoměrné rozložení. Kvasnicové hnojivo lze také aplikovat jako listový postřik tak, že jej zředíte vodou a rozprašujete na listy. Tato metoda umožňuje rostlinám přijímat živiny přímo prostřednictvím listů.

Jaké výhody mají kvasnice pro maliníky

Kvasnicové hnojivo poskytuje širokou škálu základních živin, včetně dusíku, fosforu a draslíku, které jsou nezbytné pro růst malinových keřů a maximální produkci plodů. Dusík podporuje růst listů, fosfor zlepšuje vývoj kořenů a draslík posiluje rostliny a zvyšuje kvalitu plodů. Kvasnicové hnojivo navíc obohacuje půdu o organické látky, zlepšuje její strukturu a také schopnost zadržovat vodu.

Plné kýble sladkých malin iZdroj fotografie: Depositphotos

Úspěch tkví v pravidelnosti

A jak často ho aplikovat? Klíčem je pravidelnost. Začněte s aplikací hnojiva každé dva až tři týdny v období aktivního růstu malin. Jakmile rostliny začnou nasazovat plody, snižte frekvenci hnojení na jednou měsíčně a zaměřte se na podporu vývoje a dozrávání plodů. Dávku hnojiva upravte podle velikosti a vitality maliníku a zajistěte mu dostatečný přísun živin, aniž byste ho přelévali. V tomto období se vyplatí dodat malinám i dřevěný popel, který obsahuje celou řadu výživových složek. Jde například o:

  • železo,
  • fosfor,
  • mangan,
  • hořčík,
  • vápník,
  • draslík
  • a důležité stopové prvky

Pro hnojení maliníků vám bohatě postačí 500 gramů na 10 litrů vody. Popel nechte ve vodě přes noc vylouhovat a poté ho přeceďte. Při zálivce pak použijte přibližně 0,5 l roztoku na jeden malinový keř. A velmi dobrá je pro ně také kopřivová jícha. A kolosální úrodu malin vám zařídí také hnojivo z banánových slupek.

Jak se o své maliny staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články