Plný koš sladkých malin zařídí hrášková zálivka

Pokud také na zahradě pěstujete keře maliníku, měli byste jim ještě teď věnovat tu správnou péči. Odmění vás množstvím plodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny jsou velmi vítaným doplňkem každé zahrady nebo pozemku. Svými zářivými barvami a sladkou chutí přinášejí radost malým i velkým milovníkům ovoce. Pro zajištění růstu velkých a šťavnatých plodů je ovšem klíčová správná výživa. A o tu se můžete postarat s pomocí efektivně působících přírodních složek, které rostlinám ani zahradě neublíží. Velmi oblíbenou metodou je například použití hrachové vody.

Maliníky pohnojí hrachová zálivka

Jedná se o jednoduchou a účinnou metodu, jak dodat maliníkům základní živiny. Roztok připravíte tak, že vezmete jeden šálek hrachu a namočíte ho do jednoho litru vody. Po několika hodinách směs důkladně rozmixujte a přeceďte, abyste získali jen samotnou tekutinu. Poté zřeďte jeden šálek hrachového roztoku třemi litry vody. Je důležité zajistit, aby byl roztok dobře promíchán. Nakonec vše použijte jako zálivku.

Můžete ovšem postupovat i podle jiného receptu na hrachovou zálivku. Vezměte jeden šálek hrachu a smíchejte jej se dvěma litry vody. Roztok dobře promíchejte a nechte ho jeden den odstát na teplém místě. Po 24 hodinách směs přeceďte, abyste oddělili tekutinu od pevného zbytku. Ke scezené tekutině přidejte tři litry vody a důkladně promíchejte. Nyní máte zálivku z hrachu bohatou na živiny připravenou k použití na malinové keře.

Osvědčené tipy pro pěstování malin od zkušeného zahradníka iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste měli vědět o hrachové zálivce

Při aplikaci hrachové zálivky nezapomeňte rostliny zalévat u kmínku a v jeho nejbližším okolí, aby se roztok účinně dostal ke kořenům. Tento způsob zajistí maliníkům přísun živin potřebných pro zdravý růst a bohatou produkci plodů. Hrachová zálivka poskytuje základní prvky, jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou nezbytné pro vývoj silných a produktivních keřů. Tyto živiny přispívají k silnému vegetativnímu růstu, lepšímu kvetení a tvorbě šťavnatých a sladkých bobulí.

Je důležité poznamenat, že hrachová zálivka je přírodní hnojivo a při správném použití rostlinám neškodí. Stejně jako u každé zahradnické techniky je však klíčová umírněnost. Nadměrné používání jakéhokoli hnojiva může mít negativní účinky na zdraví rostlin, proto je vhodné dodržovat doporučené poměry ředění a četnost aplikace.

Plný koš sladkých malin je na dosah, zařídí ho hrášková zálivka iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušet můžete i mléko

Mléko obsahuje živiny jako dusík, vápník a další stopové prvky, které mohou být pro rostliny prospěšné. Může podporovat růst rostlin, zvyšovat výnosy a zlepšovat kvalitu plodů. Při hnojení malin mlékem se obvykle tato tekutina rozředí ve vodě v poměru 1:4 a poté se touto směsí zalévají rostliny. Doporučuje se použít neslazené a neodstředěné mléko, které je bohatší na živiny.

Hnojení mlékem by však vždy mělo být prováděno opatrně, aby nedošlo k přehnojení rostlin, což by mohlo způsobit jejich poškození. Místo běžného mléka lze použít i podmáslí, kyšku, smetanu apod. (vše samozřejmě neochucené). Můžete tak skvěle využít již prošlé výrobky, které by jinak skončily v popelnici.

Jaké triky používáte při péči o maliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články