Pochoutka pro orchideje: K růstu a květu je popošťouchne černý čaj

Zalejte orchideje černým čajem a dopřejte jim potřebnou dávku živin. Za pár korun si doma připravíte vynikající hnojící směs, která stimuluje růst této oblíbené pokojovky.

i Zdroj fotografie: Oraola / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přestože je orchidej velmi rozmarná květina, patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější pokojové rostliny. Není se čemu divit, protože její nádherně barevné květy dokáží zútulnit a zkrášlit jakýkoliv prostor. Pokud budete při jejím pěstování dodržovat určitá pravidla a věnujete jí dostatek času i pozornosti, odměnou vám bude pohled na záplavu překrásných květů.

Jak pečovat o orchidej

Tyto rostliny pocházejí z vlhkého prostředí deštného pralesa, kde je velmi výživná půda obohacená o velké množství mikroorganismů. Padající déšť jim dodává veškeré potřebné živiny a pod stínem obrovských stromů naleznou potřebné přístřeší s dostatkem tepla a jen malým množstvím přímého slunce. V takto fungujícím ekosystému jsou orchideje neustále vyživovány tříslovinou z okolních listů, která jejich růstu velmi prospívá. A tuto složku lze nalézt taky v čajových lístcích.

Složení černého čaje

Díky svému složení mohou být čajové lístky velmi prospěšným hnojivem pro vaše pokojové rostliny. Obsahují totiž podíl dusíku, draslíku, fosforu, vápníku i hořčíku, které jsou nezbytné pro jejich správný růst a vývoj. Mimo to v sobě ukrývají také důležité aminokyseliny, enzymy, pigmenty, sacharidy a další minerály. Abyste však mohli zálivku z černého čaje pro orchidej použít, budete muset snížit její pH pro nastolení lepší rovnováhy.

kvetoucí orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodný čaj pro hnojení orchideje

Právě kvůli nižšímu pH je nejvhodnější černý čaj. Použít můžete i zelený, ten má ale hodnoty pH mnohem vyšší a bylo by tedy nutné je vhodnými způsoby snížit. Měli byste se vyhnout také čajovým sáčkům, které mohou obsahovat i další složky, než jen čisté čajové lístky. Pokud chcete své orchideje černým čajem vyživit, sáhněte raději po čistém sypaném čaji bez jakýchkoliv příměsí.

Aplikace zálivky z čaje

Existuje několik způsobů, jak čajem orchidej vyživit. V žádném případě se však nedoporučuje jej nalévat přímo do květináče, kde by mohl způsobit vznik hniloby. Černý čaj zalejte jen mírně horkou vodou a nechte pět minut louhovat. Poté nařeďte vodou, aby získal slámovou barvu a pomocí rozprašovače naneste na listy.

Čajem můžete ošetřit také kořeny. Pokud je kořenový systém slabý nebo poškozený, je vhodné dodat mu dostatečné množství dusíku. Opatrně orchidej vyjměte ze substrátu a odstraňte všechny poškozené a mrtvé části. Zdravé kořeny ponechte a ponořte rostlinu do slabého čajového odvaru. Přes den ji nechte takto namočenou a na noc vytáhněte, aby zcela uschla. Opakujte alespoň po dobu tří týdnů.

Co dělat, aby orchidej kvetla po celý rok

Čím stimulujete kvetení orchidejí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články