Pokud chcete mít letos rekordně velké maliny, dopřejte jim právě teď draslík a dusík

Maliny patří mezi nejoblíbenější plody léta. Aby vás však potěšily opravdu obří úrodou, musíte je správně vyživit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představte si, že vstoupíte na zahradu a uvidíte větve ohýbající se pod tíhou obřích malin, z nichž každá je šťavnatým, sluncem prohřátým pokladem, jen čekajícím na utržení a ochutnání. Také byste něco takového chtěli na své letní zahradě spatřit? Pak vsaďte na spojení tradiční moudrosti a trochy zahradní alchymie. Tajemství? Jednoduchá, ale účinná kombinace popela a hnoje.

Příprava dokonalého základu

Cesta ke kolosálním malinám ovšem začíná pod povrchem, a to přípravou půdy, jak připomíná web RadyNaVšechnoIdeální půda pro maliny musí být dobře propustná, bohatá na živiny a s pH mezi 5,5 a 6,5. Pokud je půda na vaší zahradě spíše kyselá, můžete ji vápněním upravit do optimálního rozmezí. Maliny se vám jistojistě odvděčí.

Jak na kýble plné malin: Od jarního prořezávání až po správné mulčování

Během jara vsaďte na dusík

Dusík je klíčem k bujnému růstu listů a tvorbě plodů malin. Nejenže zvětšuje listy a výhony, ale přispívá také k růstu větších plodů. Pro dodání tohoto prvku jsou ideální zejména organická hnojiva, jako je například dobře uleželý hnůj nebo kvalitní kompost. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte kbelík na metr čtvereční.

Symfonie popela a hnoje aneb draslík

Pro další obohacení půdy o draslík, dusík a fosfor se doporučuje přidat na jednu rostlinu dvě polévkové lžíce dřevěného popela. Ten nejenže rostliny vyživí, ale také je ochrání před škůdci a chorobami, čímž vytvoří pevný základ pro růst poupat a následně i pro dozrávání plodů. Popel stačí aplikovat jednou v březnu a později ještě v květnu. Tak to dělám já a nikdy jsem nebyla zklamaná. Zapomínat však nesmíte ani na správný řez, kterému se Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také opravdu podrobně věnovali.

Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů. iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla letos úroda vašich malin opravdu bohatá, musíte jim dopřát ty správné živiny. Sáhněte do domácích zdrojů

Jak na správnou zálivku

Malinám se daří s dostatkem vody, ale klíčová je trpělivost, jak zdůrazňuje magazín Skrblík. V období sucha proto zalévejte maliny nejlépe odstátou vodou a poté nechte půdu několik dní vyschnout. Tento postup minimalizuje výskyt škodlivých organismů, které by mohly vést k hnilobě, plísním nebo virovým infekcím (ostatně jistě víte, jak na maliníkové porosty působí dlouho trvající deště), a chrání tak vaši cennou úrodu.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při pěstování malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články