Popel jako booster pro cibuli: Stačí posypat po záhonu před sklizní, palice budou rázem větší

Docela obyčejný dřevěný popel se může stát pro cibule doslova spásou. Stačí ho jen správně použít a budete příjemně překvapeni.

hnojení popelem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý aspekt pěstování cibule, od správného zavlažování a hnojení až po ochranu před škůdci, hraje klíčovou roli pro konečnou sklizeň. Jednou z méně známých, ale velmi účinných technik, která může podpořit růst cibule, je použití popela jako přírodního hnojiva. Posypání záhonů s cibulí popelem před sklizní může zázračně zlepšit velikost a kvalitu cibulových hlav. A jak tedy na to?

Proč používat popel pro cibuli

Popel je pro rostliny cenným a snadno dostupným zdrojem živin. Jde o odpad, který zůstane po spálení dřeva nebo jiných organických materiálů, a obsahuje různé důležité minerály, včetně draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu. Tyto živiny hrají zásadní roli při podpoře zdravého růstu rostlin a vývoje plodů. Když se popel přidá do půdy, působí jako přírodní hnojivo a obohacuje cibulový záhon o nezbytné prvky, které tato zelenina potřebuje ke svému růstu. Zejména draslík je nezbytný pro vývoj silných stonků a cibulí.

Jak používat popel k posílení cibule

Ne všechny typy popela jsou vhodné pro zahradnictví. Zásadní je používat popel z neošetřeného dřeva nebo přírodních materiálů bez chemických přísad. Vyhněte se používání popela z uhlí nebo dřevěného uhlí, protože může obsahovat škodlivé látky, které mohou mít negativní vliv na půdu a rostliny. Zvolený popel jednoduše nasypte na záhon cibule několik týdnů před sklizní. Díky tomu budou moci živiny pomalu pronikat do půdy a postupně a trvale posilovat cibuli, blížící se k optimálnímu termínu pro sklizeň.

Přidáním dřevěného popela do půdy lze také zlepšit její fyzikální vlastnosti. Zlepšuje strukturu tím, že podporuje shlukování částic, což vede k lepšímu provzdušňování a odvodu vody. Lepší struktura půdy následně umožňuje kořenům cibule snadněji pronikat do půdy, efektivněji získávat přístup k živinám a snižovat riziko přemokření záhonu.

Další výhody použití popela

Dřevěný popel má zásaditý charakter a působí jako přirozený odpuzovač některých škůdců, kteří mohou cibuli poškodit. Například slimáci a hlemýždi neradi přecházejí přes povrchy se zásaditým pH, takže dřevěný popel je účinnou a ekologickou metodou, jak tyto škůdce udržet na uzdě. A jako bonus vám dřevěný popel nabídne i některé protiplísňové vlastnosti, které mohou pomoci snížit výskyt půdních chorob, a i když nemusí zcela eliminovat všechny choroby, může přispět ke zdravějšímu prostředí pro pěstování cibule.

Popel jako poslední hnojení pro cibuli před sklizní, palice budou rázem větší iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste ještě měli vědět

Jde o poměrně univerzální hnojivo, takže ho rozhodně nemusíte používat jen na cibuli. Ale myslete na to, že je zásaditý, a proto by se neměl používat v oblastech, kde rostliny dávají přednost kyselé půdě (nehodí se tedy například pro borůvky nebo azalky). A pro ještě lepší účinek můžete k cibuli přidat i dolomitovou moučku.

K čemu dřevěný popel používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články