Poradíme, jak na vertikální pěstování okurek: Je to hračka, k velké úrodě pomohou vaječné skořápky

Cesta k velké úrodě okurek nemusí být složitá. Vsaďte na správnou techniku vyvazování a jako bonus přihoďte perfektní hnojivo.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vertikální pěstování okurek je chytrý a prostorově úsporný způsob, jak získat bohatou úrodu prakticky kdekoli – mám to vyzkoušeno. Tato metoda nejen optimalizuje pěstební plochu, ale také snižuje pravděpodobnost výskytu některých chorob a zjednodušuje proces sklizně, jak informuje web Babinet. Její výhody podpoří i správné hnojivo.

Příprava okurek k výsevu

Na začátku je třeba připravit semena okurek tak, aby se podpořilo jejich účinné klíčení. Namočte je proto na několik hodin do vody, aby změkl jejich vnější obal. Po namočení semena osušte pomocí jemného sítka nebo plátna. K jejich zasazení si připravte úrodnou půdní směs tvořenou běžným substrátem a dřevěným popelem, který pomáhá vyrovnávat pH a dodává základní živiny. Touto směsí naplňte vhodné nádoby, semena položte navrch a zasypte je tenkou vrstvou zeminy. Pomocí rozprašovače půdu navlhčete a máte hotovo.

Přesazování sazenic okurek

Jakmile sazenice vytvoří silné kořeny a pár pravých listů, jsou podle webu Hnojík připraveny k přesazení. Ať už se rozhodnete přesadit je do skleníku nebo na venkovní zahradu, zajistěte, aby už bylo venku dostatečně teplo. Okurkám se daří v teplých podmínkách a vyžadují ochranu před silnými větry.

Funkční elixír pro hojný růst a úrodu okurek. Po zbytek života už po ničem jiném nesáhnete

Instalace vertikálních podpěr

Mezi běžné možnosti patří mříže, kůly nebo pletivo. Tyto podpěry instalujte v době přesazování, abyste později nenarušili kořeny svých rostlin. A nezapomeňte svou zeleninu správně pohnojit. My v redakci doporučujeme vsadit na vaječné skořápky, které jsou vynikajícím organickým zdrojem vápníku. Právě tato živina je zásadní pro prevenci hniloby na konci květů a dalších chorob okurek. Jak toto hnojivo použít? Je to snadné.

Abyste se letos mohli těšit z opravdu maximální úrody okurek, naučte se je správně vyvazovat i hnojit. Je to jednodušší, než se zdá. iZdroj fotografie: Freepik
Abyste se letos mohli těšit z opravdu maximální úrody okurek, naučte se je správně vyvazovat i hnojit. Je to jednodušší, než se zdá

Vysušte a rozdrťte vaječné skořápky na jemný prášek a smíchejte je s půdou v květináči nebo jimi posypte přímo okolí rostlin. Tento přídavek rostlinám nejen dodá výživu, ale také pomáhá udržovat strukturu půdy a snižovat její kyselost. O dalších tipech pro pěstování okurek psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak pěstovat okurky ze semen krok za krokem

Jak pěstujete okurky na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články