Posypání jahod nevšedním hnojivem zajistí historicky nejúspěšnější úrodu. Sklízet budete vrchovaté košíky

                   

Pokud chcete, aby měly vaše jahody v následující sezóně skutečně velké množství plodů, musíte jim poskytnout dostatek živin. Kromě klasických receptů na hnojiva v zálivce či granulích je zajímavým způsobem i jednoduché zelené hnojení. Využijete ho především v případě, kdy jsou jahody uspořádány do přehledných řádků. Poskytnete jim tak živiny, které se budou do půdy uvolňovat jinak, než je tomu u běžných hnojiv.

Zelené hnojení pro doplnění živin na další sezónu

Pokud chcete v následující sezóně maximální úrodu jahod, připravte si zelené hnojení. Jednoduše vysejte zelené hnojení například ve formě pšenice. Hnojivo umístěte na záhon mezi jahody tak, aby bylo možné jeho následné zaorání či zarytí do půdy. Aby se vám následně dobře pracovalo při zapracování hnojiva, měly by být jahody uspořádány do řádků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ideální načasování pro zelené hnojení je srpen a září. V tuto dobu již většina jahod neplodí, naopak se připravuje na další sezónu. Právě to je chvíle, kdy mezi jahodníky můžete vysít obyčejnou pšenici, ječmen či jiné rychle rostoucí zelené hnojení. Po pár měsících vzejde a bude v ideální velikosti pro zapracování do půdy.

Nezapomeňte na důkladné zarytí

Po vysetí zeleného hnojiva počkejte několik týdnů. Až budou rostlinky vysoké několik centimetrů a budou mít svěží zelenou barvu, nastane ideální čas pro zaorání. Ideálním obdobím k tomu je podzim, kdy připravujete zahradu na zimu. Tehdy je potřeba zelené hnojení zapracovat do půdy pomocí rýče či kultivátoru. Samozřejmě ale dávejte pozor, ať během tohoto procesu nepoškodíte samotné rostliny jahod.

iZdroj fotografie: Pixabay

A proč je zelené hnojení dobrým způsobem, jak si zajistit bohatou úrodu v následujícím roce? Jde o doplnění živin do půdy, které se během zimy přemění do podoby využitelné pro rostliny. Hned zjara, až se jahody pustí do svého růstu a kvetení, budou mít dostatek živin. Kvalitní hnojení pomůže zlepšit samotnou násadu květů i následnou velikost plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články