Velmi rychlé a praktické vyvazování okurek krok za krokem

Prací na zahradě je po celý rok tolik, že jakákoliv vychytávka, která pomůže proces usnadnit nebo urychlit, je vítaná. Takto můžete snadněji během růstu vyvazovat okurky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyvazováním rostlinám zajistíte dostatečnou oporu v růstu a mnohem větší přístup ke vzduchu i světlu. Takové rostliny prospívají mnohem lépe, než pokud se plazí po zemi. Nespornou výhodou je také mnohem větší úroda, díky lepším životním podmínkám. Abyste si práci s vyvazováním okurek usnadnili, vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

Proč vyvazovat pěstované okurky

Ať už pěstujete okurky ze semínek nebo sazenic, brzy budete muset řešit, jak je vhodně vyvázat, aby se i nadále dobře vyvíjely a rostly. Tímto krokem zajistíte rostlinám mnohem lepší přísun k potřebným živinám, a navíc budou odolnější proti nákaze chorob, vzniku plísní nebo houbových onemocnění. Tento důležitý krok byste při pěstování okurek rozhodně neměli vynechávat.

Příprava ke správnému vyvazování

Než bude čas na vyvázání rostoucích okurek, nejprve věnujte pozornost přesazování mladých sazenic. Na zahradě vyhlubte jámu o průměru 2 m a vložte do ní organickou vrstvu. Použít můžete kopřivy, bylinky, luční trávy nebo vyzrálý kompost. Důkladně tuto směs zalejte vodou a zasypte vrstvou zeminy. Na takto připravené podloží můžete vysázet sazenice okurek.

Okurky sázejte do kruhu a dodržujte mezi nimi vzdálenost 45 cm. Ke každé rostlině zapíchněte pevně do země malý kolík, který bude sloužit jako podpora. Doprostřed kruhu napevno zatlučte kolík nebo tyč, který bude dosahovat výšky alespoň 1,5 m. Ke každému malému kolíku přivažte provaz a natáhněte jej až na špičku velkého kolíku nebo tyče.

Sklizeň okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyvazování okurek

Jakmile máte konstrukci připravenou, budete připraveni průběžně rostoucí okurky vyvazovat. Šlahouny rostlin lze jednoduše přivázat k provázku a nechat růst až k vrcholu tyče. Takto budou mít rostliny kolem sebe dostatek místa, světla i vzduchu. Díky tomu budou mnohem zdravější a silnější. Odměnou vám bude bohatá a chutná úroda. Navíc obrůstáním vytvořené konstrukce vám na zahradě vznikne stromečkovitý tvar, ze kterého se vám budou plody velmi snadno sklízet.

Jak správně vyvazovat okurky

Jak vyvazujete okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články