Pravidla péče o maliny v červnu aneb čím krmit a jak je chránit před škůdci

Každý, kdo na zahradě pěstuje maliníkové keře, jistě touží po velké úrodě. Aby tomu tak však opravdu bylo, je třeba správná péče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny jsou neuvěřitelně lahodné, sladké a výživné, takže není divu, že v českých zahradách patří k těm nejoblíbenějším. Vyžadují ovšem náležitou péči, a to zejména během období květu. Potřebují nejenom správné hnojení a zálivku, ale také vhodnou ochranu proti škůdcům a chorobám.

Jak na správný přísun vody

Pro maliníky je zásadní pravidelná a vydatná zálivka. Vyvarujte se proto při jejich pěstování vysychání půdy, protože to může mít za následek malé a kyselé ovoce. Hodit se vám bude také vrstva mulče, která pomůže v půdě udržet potřebnou vlhkost.

Mulčování malin jako základ

Maliníky mohou být mulčovány různými materiály, které pomáhají udržovat vlhkost v půdě, potlačují růst plevelů a zlepšují kvalitu zeminy. Vyberte si z nejlepších možností:

  • Sláma: Položení vrstvy slámy o tloušťce asi 5 cm kolem rostlin pomáhá udržovat vlhkost v půdě a brání růstu plevelů. Sláma také pomáhá chránit plody na spodních větvích před přímým kontaktem s půdou, což snižuje riziko hniloby.
  • Kůra: Tento materiál vytváří atraktivní povrchovou vrstvu a zabraňuje růstu plevelů. Kromě toho pomáhá udržovat stabilní teplotu a vlhkost.
  • Piliny: Jsou cenově dostupným a snadno dostupným mulčovacím materiálem. Stejně jako sláma a kůra dřeva pomáhají udržovat vlhkost v půdě a potlačují růst plevelů. Piliny by měly být aplikovány ve vrstvě o tloušťce 5 až 10 cm.
  • Mulč z trávy: I tráva posekaná na zahrádce může posloužit jako mulč kolem maliníků (nebo jako efektivní hnojivo). Tento typ mulče pomáhá udržovat vlhkost, dodává živiny do půdy a je ekologicky šetrný.

Ochrana proti škůdcům

Po odkvětu by měly být keře maliníku ošetřeny specializovanými biopesticidy k boji proti škůdcům, kteří mohou negativně ovlivnit kvalitu, množství a chuť vaší sklizně. Maliny mohou poškodit různé druhy hmyzu a nemoci, včetně mšic, svilušek apod. při jejich hubení vsaďte nejdříve na ekologické produkty pro hubení škůdců doporučené přímo pro maliníky, a teprve v případě, že nebudou účinné, se obraťte ke klasické chemii.

Každý, kdo na zahradě pěstuje maliníkové keře, jistě touží po velké úrodě. Aby tomu tak však opravdu bylo, je třeba správná péče. iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení malin a jak na něj

Žloutnoucí listy maliníku svědčí o nedostatku železa. K vyřešení tohoto problému použijte síran železitý (1 čajová lžička hnojiva v 10 litrech vody). Aplikujte roztok přímo ke kořenům jako zálivku a pokud je nedostatek železa značný, pak ho také nastříkejte na listy. To pomůže dostat maliny rychle zpátky do kondice. Kromě toho rostliny maliníku vyžadují po odkvětu hnojení specializovanými prostředky bohatými na draslík a fosfor.

Jednou z vhodných možností je humát draselný, který lze aplikovat podle pokynů na obalu. Toto hnojivo zlepší celkový růst, výnos a chuť vašich malin. Dodržováním těchto pokynů si můžete zajistit bohatou úrodu sladkých, šťavnatých a velkých malin. Správná zálivka, ochrana proti škůdcům a přihnojování potřebnými živinami pomůže vašim maliníkům prosperovat a produkovat plody výjimečné kvality. A to za trochu námahy rozhodně stojí.

Jak se o své maliníky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články