Příprava brambor na výsadbu: Důležitá je dekontaminace půdy a teplota alespoň 22 stupňů Celsia

Nezapomeňte se o své brambory perfektně postarat ještě před výsadbou. Pokud to uděláte, budete se moci těšit z opravdu velké úrody.

Příprava brambor na výsadbu: Důležitá je dekontaminace půdy a teplota i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když ustoupí poslední mrazy a objeví se první známky jara, je čas zaměřit pozornost na přípravu sadby brambor k výsadbě, jak radí web HomeInCube. Vše začíná tříděním. Vybírejte sadbové brambory, které jsou velké přibližně jako slepičí vejce a váží 50 až 100 gramů. Neměly by vykazovat žádné známky poškození a chorob.

Umění dekontaminace brambor

Dekontaminace má zásadní význam pro prevenci chorob a podporu silného a zdravého růstu. Toho lze dosáhnout dvěma hlavními metodami: přirozeným a chemickým ošetřením.

  • Zelenání: Umístěte brambory do místnosti s denním světlem při teplotě 22 °C. Světlo by mělo být rozptýlené, nikoli přímé. Hlízy položte do jedné vrstvy a každé tři dny je otočte. Po 10 až 14 dnech získají brambory zelený nádech, což znamená, že jsou méně náchylné k chorobám a škůdcům.
  • Chemické ošetření: I když je zelenání velmi účinné, lze použít i jiná ošetření, včetně popela, kyseliny borité, formalínu a specializovaných bioproduktů. Po každém ošetření zajistěte, aby byly brambory dobře vysušené. Za mě jsou tyhle způsoby rozhodně rychlejší – takže záleží na tom, kolik času máte.
Pojistěte si obří úrodu každé zeleniny mlékem a kyselinou jantarovou

Brambor bude požehnaně, stačí pod ně dát cibulové slupky

Zásadní krok klíčení

Klíčení je klíčová fáze, která vyžaduje pečlivou pozornost. Existují různé metody, z nichž každá má své výhody a nevýhody.

  • Suché klíčení na světle: Vyžaduje dostatek prostoru. Brambory rozložte v jedné vrstvě při teplotě 14 stupňů Celsia na dobře osvětleném místě. Brambory pravidelně otáčejte. Za 22 až 26 dní se objeví silné klíčky.
  • Ukládání do krabic: V případě omezeného prostoru naskládejte brambory do krabic a častěji je otáčejte, aby nedošlo k poškození klíčků.
  • Klíčení ve sklepě: Pokud není k dispozici zdroj světla, klíčí brambory v dobře větraném sklepě nebo podobném prostoru při teplotě 14 °C. Klíčky budou bledé a křehké, ale životaschopné.
  • Klíčení ve vlhku: Sadbové brambory umístěte do krabic, zasypte pilinami nebo směsí pilin a rašeliny a udržujte substrát vlhký. Tato metoda je složitější, ale vede k dřívější sklizni.
Už žádní drátovci v bramborách iZdroj fotografie: Joe Lanman / Creative Commons / CC BY-SA
Aby letos vaši úrodu brambor opravdu nic neohrozilo, musíte se zaměřit na správnou výsadbu – a také na to, jak se na ni nachystat

Načasování výsadby: Teplota a půdní podmínky

Ideální doba pro výsadbu brambor obvykle spadá do období od konce března do poloviny května, v závislosti na povětrnostních podmínkách, jak zdůrazňuje web NašeZahrada. Teplota půdy v hloubce jednoho centimetru by měla být alespoň 6 až 8 stupňů Celsia a záhon by neměl být ani příliš mokrý, ani příliš suchý. Pokud však na zahradě místo nemáte, můžete podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů vyzkoušet i pěstování brambor v pytlích.

Jaké jsou vaše zaručené tipy pro maximální úrodu brambor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články