Příprava malin na zimu: Pár střihnutí nůžkami zvýší úrodu v příštím roce

Aby maliny plodily příští rok jako o život, pak nesmíte zapomenout na jejich správný sestřih. Dokonale je připraví na zimu.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem podzimu je třeba o maliny pečovat a připravit je tak, aby vám příštím roce poskytly bohatou úrodu, jak informuje web News.Agro-Center. Správné zazimování maliníků obecně zahrnuje čtyři klíčové kroky: hnojení, prořezávání, odstraňování starých listů a mulčování.

Podzimní hnojení malinových keřů

Na začátku podzimu, ještě před příchodem mrazů, je nezbytné dodat malinám poslední dávku živin. Tento krok se zaměřuje především na draslík a fosfor, klíčové živiny pro lepší odolnost rostlin vůči zimě. „Draslík pomáhá rostlinám odolávat mrazu, zatímco fosfor podporuje vývoj kořenů“, říká i web Agronomy. Podle zkušeností redakce magazínu Chalupáři-Zahrádkáři maliníkům skvěle prospívají banánové slupky.

Řez pro silný růst

Správné prořezávání je nezbytné pro zlepšení zdraví a produktivity malin. Mělo by být provedeno koncem podzimu, ale před příchodem nepříznivého zimního počasí.

  • Začněte odstraněním mladých a slabých větví, které jsou obvykle tenčí a méně produktivní. To pomůže přesměrovat energii rostliny do silnějších trsů.
  • Dvouleté trsy, které již plodí, by se měly seříznout. Zkraťte je asi o 20 cm.
  • Je nezbytné odstranit i přebytečné listy. Ponechání několika listů je v pořádku, ale snížení množství listů zabrání jejich zahnívání a poškození pupenů. Postupujte šetrně a odspodu nahoru, abyste nepoškodili trsy.
Řez malin iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vám příští rok malinová úroda opravdu vydařila, musíte se právě teď o přezimující keře správně postarat

Příprava půdy a mulčování

Abyste chránili maliníky před nepříznivými zimními podmínkami, měli byste kolem nich upravit půdu a opatřit ji vrstvou mulče.

„Jemně zkultivujte půdu kolem základny malinových keřů. Toto provzdušnění umožní lepší odvodnění a cirkulaci vzduchu, což je pro přežití v zimě klíčové,“ říká paní Marie L. z Klášterce nad Orlicí. „Půdu kolem malin také pokryjte mulčem, který izoluje kořeny. Můžete použít dobře shnilý hnůj, rašelinový mech nebo drcené listí. Dobře se hodí také borové jehličí nebo dřevěné štěpky. Vrstva mulče by měla být hluboká asi 5 až 10 cm,“ dodává.

Před nanesením mulče se ujistěte, že je půda dobře zavlažená. Dostatečná vlhkost je pro zdraví rostlin během zimního spánku nezbytná. Proto je doporučuji i během bezmrazých dnů zalévat. Vyplatí se to. A jako kryt doporučuji slámu, psali jsme o tom i na Chalupáři-Zahrádkáři.

Kolosální úrodu malin zařídí iZdroj fotografie: Freepik
Aby maliny plodily příští rok jako o život, pak nesmíte zapomenout na jejich správný sestřih.

Ochranný kryt pro maliníky

Ohněte malinové lodyhy až k zemi a zajistěte, aby dvě sousední lodyhy ležely naproti sobě. Jemně je upevněte, aby se nemohly vzpříčit. To by se mělo provést při teplotě kolem 10 stupňů Celsia. Je velmi důležité vyhnout se tomuto úkonu v době mrazů, protože by mohlo dojít ke zkřehnutí a prasknutí větviček. A pokud ve vaší oblasti často a hustě sněží, zvažte také zakrytí malinových keřů vrstvou netkané textilie nebo pytloviny.

Jaké jsou vaše osvědčené techniky při zimování malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články