Přírodní lékárna není u vás doma, ale ve vaší zahradě

                   

Objevte tajemství léčivých rostlin a naučte se, jak je používat ve vaší lékárně!

Pěstování léčivých bylin se může zdát obtížné a příprava čaje nebo tinktury z nich se může zdát komplikovaná a časově náročná. Pravda je, že nemusíte být zkušeným zahradníkem nebo vyškoleným lékárníkem, abyste úspěšně vypěstovali několik základních léčivých bylin. Poradíme vám, které může jednoduše pěstovat každý z vás. Můžete tak ušetřit nějaké peníze a užít si to.

Co můžete z bylin vyrábět?

  • jednoduché čaje,
  • obklady,
  • masti.

S čím začít?

Existuje mnoho snadno rostoucích, snadno použitelných bylin, které můžete sklízet a připravovat na léčení drobných onemocnění. Každá léčivá zahrada by měla zahrnovat heřmánek, řebříček, meduňku, echinaceu a mátu peprnou. Těchto pět základních bylin by nemělo chybět na každé zahradě.

  1. Echinacea: nastartuje vaši imunitu. Výrobky s Echinaceou patří mezi ty nejprodávanější v obchodech se zdravou výživou a lékárnách. Můžete koupit tinktury a tobolky vyrobené z listů, kořenů a dokonce i semen Echinacey purpurey. Mnoho zahradníků označuje tuto skupinu rostlin jako třapatky fialové, ale echinacea se zažila jako nejpoužívanější běžné jméno.

Echynacea se pěstuje v okrasných zahradách již více než 200 let. Používá se k pročištění krve a „lék na vše, co vás trápí“.

  • Heřmánek: pěstujte na jaře ze semen nebo rostlin. Je sice snazší založit heřmánkovou plantáž ve vaší zahradě z rostlin nebo řízků než ze semen, ale i pěstování heřmánku ze semen je relativně snadné. Heřmánek roste nejlépe v chladných podmínkách a měl by být zasazen do částečného stínu, půda by měla být suchá.
  • Řebříček: tato aromatická bylina má mnoho léčivých vlastností, které ocení hlavně ženy. Zmírňuje všechny „ženské“ problémy, a to včetně migrény. Můžete si z něj připravit nálev či čaj. Řebříček je odolný vůči škůdcům, suchu, přitahuje motýly a je vynikající pro řezání a sušení.
  • Meduňka: miluje suchou písčitou půdu, kam jí přesadíte po tom, co vám doma vyklíčí ze semínek. Ideální doba pro přesazení je hned, jakmile odezní poslední mrazy. Můžete z ní připravit čaj, a to jak z čerstvých nebo suchých listů. Dostanete tak osvěžující, jemně citronový čaj. Také můžete přidat listy do limonády. Meduňka zaručeně zklidní váš žaludek.
  • Máta peprná: má ráda vlhko a polostín, ale sušší prostředí také přežije. Použití: Rozdrťte čerstvé listy do vody pro osvěžující nápoj nebo přidejte do ledového čaje. Můžete také sušit listy pro ochucení jídel nebo nápojů a výrobu zákusků, jako jsou pusinky, sušenky nebo koláče.

Ušetřete tedy čas a peníze pěstováním vlastních bylinek. Dokážete tak léčit běžné nemoci, jako je nachlazení a chřipka, zánět, drobné poranění, infekce, bolest, svalové křeče, úzkost, špatné trávení a nespavost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články