Česnek by rozhodně neměl chybět v našem jídelníčku, jelikož je důležitým zdrojem vitamínů a minerálů. Navíc je účinný proti různým typům virů, bakterií, kvasinkám a plísním. Dále dokáže zvyšovat imunitu, naopak snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Opomenout nesmíme ani to, že je protizánětlivý.
Výsadba
Dozajista se shodneme na tom, že chuťově nejlepší je český česnek. Navíc, pokud si ho vypěstujeme sami, bude chutnat ještě o kus lépe. Výnos česneku hodně ovlivňuje doba jeho výsadby. Nejlepším obdobím pro výsadbu je měsíc říjen až listopad. Odborníci doporučují sázet česnek 2-3 týdny před mrazem, při denní teplotě mezi 10-12° C.
V případě, že česnek zasadíte dříve, kdy je teplota ještě vyšší, může pak rychle zakořenit a vyrostou zelené listy, které pak v mrazu snadno zmrznou. Pokud ho naopak zasadíte pozdě, nebude schopen zakořenit a zahyne.
Lunární kalendář
Při výsadně můžeme také využít lunární kalendář. V něm je cyklicky počítán čas, který se zakládá na pozorování cyklů měsíce. V něm se tedy, mimo jiné, můžeme dozvědět nejvhodnější čas pro výsadbu česneku.
Příznivé dny:
- říjen – 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 14
- listopad – 1, 5, 6, 9, 10, 11, 13, 14, 15
Nepříznivé dny:
- říjen – 1, 2, 6, 7, 11, 12, 16
- listopad – 1, 5, 6, 9, 10, 11, 13, 14, 15
Kde pěstovat
Dalším podstatným faktorem pro pěstování, je vybrání správného stanoviště. Je potřeba, aby místo bylo chráněno před průvanem a větrem, zejména severním. Česnek potřebuje slunné a otevřené místo. Nejvhodnější je umístění v mírném kopečku.
Rozhodně česnek nesázejte v místech, kde hrozí riziko, že bude v záhoně stát voda, to by rostliny velmi poškodilo a mohla by začít hniloba.
Důležité je také střídání záhonů, kdy česnek by se měl na stejném místě objevit opět až za 3 -4 roky.
Vhodné předchozí rostliny na záhoně jsou dýně a zelí. Naopak nevhodné jsou brambory, cibule, ředkvičky a mrkev.