Proč mají keře rajčat málo plodů: Na vině jsou stres, špatné podmínky i nedostatečná zálivka

I rajčata mohou utrpět stresem. Pokud se to stane, začnou rodit mnohem méně plodů. Ale na vině jejich neuspokojivého stavu mohou být i jiné faktory.

Směs z popela a vaječných skořápek rajčata skvěle vyživí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny na světě. Hojně se používají v různých kulinářských pokrmech a jsou ceněna pro svou bohatou chuť a všestrannost. Pro zahrádkáře a milovníky rajčat však může být neuvěřitelně frustrující, když jejich rajčatové keře nepřinášejí bohatou úrodu. Důvodů může být hned několik.

Stres rajčata zabíjí – doslova

Stres je jednou z hlavních příčin, proč keře rajčat nemusí přinést dostatečnou úrodu. Jako každý živý organismus mohou i rostliny zažívat stres, který brzdí jejich růst a produkci plodů. A kvůli čemu se stresují nejčastěji?

  • Extrémní teploty: Rostliny rajčat jsou citlivé na výkyvy teplot. Pokud jsou vystaveny příliš vysokým nebo nízkým teplotám, může dojít k narušení jejich růstu a reprodukčních procesů.
  • Teplo: Vysoké teploty mohou způsobit předčasné opadávání květů, což vede k omezení nasazování plodů, zatímco nízké teploty mohou zpomalit růst a bránit opylování.
  • Příliš hustá výsadba: Výsadba sazenic rajčat příliš blízko u sebe způsobuje soupeření o základní zdroje, jako je sluneční světlo, voda a živiny.
  • Špatná kvalita půdy: Půda s nedostatkem základních živin nebo nevhodnou úrovní pH může rostliny rajčat stresovat. V půdě s nedostatkem živin nemusí rostliny dostávat potřebné prvky pro zdravý vývoj plodů.
  • Napadení škůdci a chorobami: Hmyz, škůdci a choroby mohou poškodit rostliny rajčat a způsobit stres, který brání produkci plodů. A správný střih pomůže i proti plísním a dalším chorobám.

Podmínky pro pěstování rajčat

Rajčata jsou slunomilné rostliny a ke svému růstu potřebují alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně. Nedostatečné sluneční osvětlení může vést ke slabým a vytáhlým rostlinám s omezenou plodností. Problémem může být také příliš hluboká nebo příliš mělká výsadba sazenic. Ta může narušit vývoj jejich kořenů a celkový růst, což vede k omezení tvorby plodů.

Rajčata jsou obvykle samosprašné rostliny, ale některé faktory, jako je nadměrná vlhkost, vysoké teploty nebo nedostatek opylovačů, mohou bránit procesu opylení, což vede k menšímu množství plodů. A ovlivnit je může i příliš časná nebo naopak příliš pozdní výsadba.

Proč mají keře rajčat málo plodů – důvodů může být hned několik iZdroj fotografie: Freepik

Nedostatečná zálivka jako další faktor

Voda je nezbytnou součástí správného růstu a tvorby plodů rajčat. Nepravidelná nebo nedostatečná zálivka může způsobit řadu problémů, které mají za následek menší množství plodů:

  • Nedostatečná zálivka může vést k nedostatku vápníku v plodech rajčat a způsobit hnilobu konců květů, což je běžná porucha, kvůli které jsou plody nepoživatelné.
  • Malý přísun vody může rostliny stresovat, což vede k omezení kvetení a následně k menšímu množství plodů.
  • Omezené množství vody během vývoje plodů může způsobit, že plody jsou malé a deformované nebo nedozrávají správně.

Jak se špatnou sklizní rajčat bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články