Kvalitní dřevěný popel vám na zahradě pomůže zlepšit zdraví půdy, odradit škůdce a předcházet některým chorobám rostlin.
Popel obsahuje množství živin, které přímo volají po tom, abyste je opětovně použili na zahradě. Bylo by totiž opravdu škoda vyhazovat tak bohatou zásobu fosforu či draslíku jen tak do popelnice. Ale pozor, musí jít o popel dřevěný – ten uhelný naopak na zahradu nepatří. Obsahuje totiž nebezpečné těžké kovy (zpravidla kadmium a olovo), které na zahradě docela jistě nechcete. Výjimku má ovšem biouhel, jak informuje web Zahrada s Petrou.
Přírodní ochrana proti škůdcům
Dřevěný popel obsahuje několik sloučenin (uhličitan vápenatý, uhličitan draselný či fosforečnan draselný), které působí jako přírodní repelenty proti různým zahradním škůdcům. Tyto sloučeniny mohou pomoci odradit nejrůznější škůdce v čele se slimáky, hlemýždi, mšicemi a některými druhy housenek (skvěle fungují například na běláska zelného), jak píše web Pěstujme.
- Kolem rostlin nasypte tenkou vrstvu tohoto přírodního pomocníka, abyste vytvořili ochrannou bariéru.
- Po dešti nebo silném zalévání popel znovu aplikujte, protože se může smýt.
- Zvláštní pozornost věnujte zranitelným místům nebo rostlinám náchylným k napadení škůdci.
- „Na zelí a podobné robustní plodiny se vyplatí naprášit jemně mletý popel např po dešti nebo po zálivce. Odradí všechny housenky,“ radí zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i návod na hnojení malin.
Zvýšení úrodnosti půdy
Kromě toho, že dřevěný popel působí proti škůdcům, je také bohatý na základní minerály (vápník, draslík, fosfor a stopové prvky včetně hořčíku a manganu). Tyto živiny mohou řešit nedostatky půdy a zlepšovat její strukturu.
- Dřevěný popel rovnoměrně rozprostřete na záhony nebo jej vmíchejte do vrchní vrstvy půdy.
- Vyhněte se nadměrnému používání, protože příliš velké množství dřevěného popela může zvýšit pH půdy na nežádoucí úroveň.
- Dřevěný popel má zásadité vlastnosti, které mohou pomoci neutralizovat kyselou půdu, což je prospěšné pro rostliny, které preferují neutrální pH. Tato přísada bohatá na živiny zlepšuje vývoj kořenů a příjem živin, což vede k vyšším výnosům plodin.
Dřevěný popel jako nástroj prevence chorob
Alkalická povaha dřevěného popela může zvýšit pH půdy a vytvořit tak prostředí méně příznivé pro houbové infekce a plísně (a to i u pokojových rostlin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali). Potlačuje například růst hub a bakterií a snižuje riziko vzniku nejrůznějších chorob, jež by mohly vaše rostliny ohrozit.