Proč listy sazenic zfialověly: Převládající důvody a návod, jak se s tím vypořádat – hlavně neotálejte

                   

Předpěstovávání zeleniny, bylinek nebo květin je u malých zahradníků velmi oblíbené – a to především kvůli ceně (semínka jsou totiž rozhodně levnější, než „hotové“ rostliny). Ne vždy se však celý proces obejde zcela bez zádrhelů. Co si tedy počít v případě, když sazenice zfialoví? A jaké další problémy je mnohdy třeba řešit?

Nízká teplota bývá problém

Optimální teplota pro růst většiny sazenic se pohybuje mezi 25 a 28 °C. Vyšší teploty jim škodí a mohou způsobit přehřátí, ovšem problém je i s těmi nižšími (leckdy už okolo 15 °C). Existuje totiž teplotní rozsah, který je u všech rostlin bez rozdílu vždy pro fotosyntézu nejpříznivější, a právě ta je nezbytná pro vývoj rostlin. Při teplotách pod 15 °C se v mladých rostlinách začíná blokovat příjem fosforu, což může způsobit jejich zfialovění.

Navíc jsou teploty pod 20 °C, kombinované ještě s vysokou vlhkostí vzduchu a půdy (které ve skleníku, pařeništi či zakrytém květináči panují), skutečným rájem pro růst hub a plísní, jež mohou mít na mladé rostlinky skutečně fatální dopad. Dbejte proto na to, aby se teplota vždy držela ve výše uvedeném optimálním rozmezí. Předejdete tak mnoha problémům a vaše sazenice velmi brzy opět zezelenají.

Fialovou barvou se rostliny brání

Základní podmínkou pro život a vývoj všech rostlin na planetě je také přístup ke slunečnímu záření. K němu je však nutné přistupovat opatrně. Proto nikdy nevystavujte sazenice přímému slunečnímu záření, a to zvláště ve chvíli, kdy jsou zakryty skleněnými nebo plastovými kryty. Příliš mnoho slunce totiž v těchto malých sklenících příliš zvýší vnitřní teplotu, což poškodí sazenice.

iZdroj fotografie: http://chalupari-zahradkari.cz/wp-content/uploads/2021/08/rajcata-ker-sazenice.jpg
Zdroj fotografie: Pxfuel

Pokud tedy vaše rostlinky fialoví, může to znamenat, že se chrání před sluncem a je tedy třeba osvětlení upravit. Problémem ovšem může být i pěstování sazenic pod umělým osvětlením – zejména pod speciálními pěstebními lampami. Pokud sazenice zfialoví, znamená to, že nad nimi bylo světlo umístěno příliš nízko. Snažte se tedy vzdálenost lampy a rostlin zvýšit.

S jakými problémy se potýkáte při pěstování sazenic?

Vaše mladé rostlinky mohou postihnout i jiné problémy například přesazování. Naučte se, jak si s tím poradit
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články