Proč větve jabloně usychají: Škůdci, nemoci a špatný závlahový systém

Jabloně mají pověst stromů, které přežijí skoro cokoliv. Pokud ovšem ty vaše usychají, zjistěte, kde děláte při péči o ně chybu.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů i Zdroj fotografie: Fryšťák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jabloně jsou ceněným doplňkem každé zahrady nebo sadu, protože na jaře krásně kvetou a na podzim přinášejí chutné plody. Někdy však na nich větve usychají a chřadnou bez zjevného důvodu. Tento problém má několik častých příčin, včetně škůdců, chorob a problémů se zavlažováním. Odhalte, na, co se zaměřit v případě, že vaše stromy trpí stejným problémem.

Problémem mohou být škůdci

Škůdci jsou jednou z hlavních příčin usychání větví jabloní. Hmyz, jako jsou mšice či roztoči, může napadnout strom a živit se jeho listy a šťávou. Tito škůdci oslabují celkový zdravotní stav stromu a mohou způsobit usychání a odumírání určitých větví. Je proto důležité jabloň pravidelně kontrolovat, zda nejeví známky napadení. Nežádoucí návštěvníky mohou prozradit zejména lepkavé zbytky na listech, deformovaný růst nebo přítomnost drobného hmyzu. Pokud podobný problém objevíte, vsaďte jako první na použití ekologických metod ochrany.

Když jsou na vině nemoci

K usychání větví jabloní mohou přispívat také choroby. Může jít například o strupovitost jabloní a padlí, jež dokážou rychle strom silně oslabit, což vede až k opadávání větví. Při jejich prevenci vám pomůže správná péče o stromy. Na mysli máme zejména pravidelný řez, dostatečné rozestupy a vhodné ošetření fungicidy.

Pozor na zálivku – i jabloně ji potřebují

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je zavlažování a všeobecně hospodaření s vodou v okolí jabloně. Nesprávný vodní režim totiž může vést k přemokření nebo naopak přesušení, což může strom stresovat a vést k usychání větví. Nadměrné zavlažování může vést k hnilobě kořenů a jejich odumírání, což paradoxně přispívá k tzv. vodnímu stresu, při němž strom nedostává dostatek vláhy pro zdravý růst. Zásadní je proto zajistit jabloni vyváženou zálivku a dbát na to, aby byla půda v jejím okolí dostatečně vlhká, ale ne přemokřená.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů iZdroj fotografie: Pixabay

Další důvody tohoto stavu

Ovšem k usychání větví jabloní mohou přispívat i další faktory. Ve hře je například nedostatek živin (dusíku, draslíku nebo hořčíku). Pokud trvá deficit těchto látek po delší dobu, může strom oslabit a vést ke shazování větví. Je proto důležité stromek správně hnojit a zajistit mu přístup k nezbytným živinám pro růst a vývoj. A zapomenout nelze ani na extrémní povětrnostní podmínky, včetně mrazů, vln veder nebo sucha.

I ty totiž mohou jabloně stresovat a způsobit usychání větví. Tyto faktory sice nelze přímo ovlivnit, ale je možné před nimi stromy zaštítit vhodnou ochranou a preventivními opatřeními. Doporučujeme například použití mulče pro zachování půdní vlhkosti nebo aplikaci ochranných krytů v době mrazů, které dokážou jejich dopad na strom velmi efektivně zmírnit. Rozhodně to stojí za to – vždyť zdravá a prosperující jabloň se vám bude odměňovat bohatou úrodou výživných a chutných plodů po mnoho let. Mezi další osvědčené lidové prostředky patří i modrá skalice.

Jak o jabloně na zahradě pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články