Proto jahodníky přes zimu zamrzají: Může za to stáří, škůdci a choroby

Ne vždy jahody přežijí zimu tak, jak byste si přáli – ne vždy však musí být chyba na vaší straně. Někdy je to zkrátka příroda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V mírném pásmu není neobvyklé, že jahodníky v zimě zmrznou, a to i u odrůd, které jsou považovány za přizpůsobené místnímu klimatu, informuje web HomeBydlení. Proč se to však stává a jak můžete zabránit úhynu jahodových keřů v zimě? Je možné zachránit mrazem poškozené rostliny a ještě získat úrodu?

Porozumění příčinám namrzání jahodníku

Rostliny jahodníku se mohou stát obětí různých faktorů, které vedou k jejich vymrznutí během zimy. Nejde jen o počasí, i když extrémní mrazy, nedostatek sněhové pokrývky a další klimatické podmínky mohou v tomto procesu podle magazínu NašeZahrada také hrát významnou roli.

  • Stáří rostlin: Starší rostliny jahodníku jsou náchylnější k namrzání, protože jejich srdce je výše nad zemí, a jsou tak citlivější k poškození mrazem. Mladší rostliny mají větší šanci zimu přežít. Ovšem pokud ty staré ještě před příchodem přihrnete zeminou jako já, pak se o jejich kondici obávat také nemusíte.
  • Choroby a škůdci: Rostliny jahodníku, které jsou již napadeny chorobami nebo škůdci, se hůře vyrovnávají s nepříznivými povětrnostními podmínkami. Tyto problémy rostliny oslabují a zvyšují jejich náchylnost k vymrznutí.
  • Půdní podmínky: Jahodám se daří v neutrálních půdních podmínkách. Zvýšená kyselost půdy může vést k vymrznutí.
  • Výběr odrůdy jahodníku: Je důležité vybrat odrůdy jahod, které jsou vhodné pro konkrétní klimatické podmínky. Při výběru odrůdy je rozhodující vlastností odolnost proti chladu, protože některé odrůdy jsou odolnější v chladnějším prostředí.
  • A s péčí o jahodový záhon vám může pomoci i močovina, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři informovali. A pomůže vám i divizna.
aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Péče o jahodníky v přípravě na zimu

Pro úspěšné přezimování jahodníků je zásadní správná péče – o tom nám čtenář a zahradník v jedné osobě Petr Z. z Nejdku poslal poměrně dlouhý email. Zde je několik klíčových postupů, které byste podle něj měli zvážit:

Jak chránit jahody před mrazem iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy jahodové záhony přežijí zimu tak, jak byste si nejspíš přestavovali – podívejte se, co nejčastěji způsobuje problémy.
  • Řez: „Zastánci prořezávání tvrdí, že odstraňování listů a květních stvolů po sklizni je zásadní pro prevenci chorob a škůdců. Prořezávání také zlepšuje cirkulaci vzduchu a snižuje riziko houbových chorob. Odpůrci však tvrdí, že nadměrné prořezávání rostlinu oslabuje a ta je pak špatně připravena na zimu. A kde je pravda? Opakovaně plodící odrůdy jahod řez nesnášejí, ty červnové ho naopak potřebují – takové jsou moje zkušenosti.“
  • Zlikvidujte patogeny: „Ať už budete své jahody řezat nebo ne, rozhodně u nich odstraňte všechny poškozené nebo nemocné listy a také všechny, které vykazují známky poškození chorobami nebo škůdci.“

Jak se na podzim staráte o svůj jahodový záhon vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články