Větvičky rajčat se budou ohýbat pod tíhou plodů, zařídí to hnojivo z banánových slupek

Pokud rajčata neplodí tak, jak byste si představovali, zkuste jim připravit booster z obyčejného kuchyňského odpadu.

O obří úrodu rajčat se postará zálivka z bramborových slupek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ne vždy jsou záhony s rajčata tak plodné, jak byste si nejspíš představovali. Rajče jedlé, někdy též alternativním názvoslovím nazývané lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae) je totiž na živiny docela náročné. Nemusíte však sahat po drahých hnojivech – místo toho vám poslouží obyčejné zbytky z kuchyně.

Banánové slupky jako přírodní hnojivo

Banánové slupky se často vyhazují, aniž by si jejich majitelé uvědomovali jejich obrovský potenciál v podobě cenného hnojiva. Banánové slupky jsou totiž velmi bohaté na živiny, jako je draslík, fosfor, vápník a hořčík. Díky tomu poskytují všem rostlinám v zahradě základní prvky výživy. O všem rajčata je přímo milují. A připravit z nich hnojivo není vůbec těžké.

Jak připravit hnojivo z banánových slupek

Vytvoření hnojiva z banánové slupky je jednoduchý proces. Nejdříve nasbírejte banánové slupky ze zralých nebo přezrálých banánů. Klidně je postupně zmrazujte, dokud jich nebudete mít dost. Poté je nakrájejte na malé kousky, abyste usnadnili rozklad. Případně můžete použít mixér k vytvoření pastovité konzistence, která usnadní pronikání živin do půdy. A nezáleží na tom, zda pěstujete rajčata na záhonku nebo třeba v pytli.

Jakmile máte hotovo, měli byste vědět, že existují dva hlavní způsoby, jak hnojivo z banánových slupek využít. První metoda spočívá v přidání nasekaných slupek do kompostu, kde se postupně rozkládají a uvolňují živiny. Ovšem pokud chcete celý proces urychlit, pak jednoduše rozsypejte nasekané banánové slupky přímo kolem rostlin rajčat. Můžete je trochu zapracovat do půdy, ale dejte přitom pozor na kořeny. Nakonec záhon dobře zalijte. Pro maximální úspěch vše jednou za tři až čtyři týdny zopakujte

Jak používat banánovou slupku iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč právě banánové slupky

Rajčatům u nich svědčí především vyšší hladina draslíku: Draslík je klíčová živina, která podporuje celkové zdraví rostlin, zlepšuje kvalitu plodů a zvyšuje schopnost rostliny odolávat chorobám a škůdcům. Banánové slupky mají výjimečně vysoký obsah tohoto prvku, který může pomoci posílit jejich pletiva, a zároveň přispívá k vyšší plodnosti. Ovšem banánové slupky obsahují kromě draslíku také fosfor, vápník a hořčík. Tyto živiny přispívají k růstu rostlin, rozvoji kořenů a celkové vitalitě.

Postupné uvolňování těchto živin z rozkládajících se banánových slupek zajišťuje rostlinám rajčat stálý přísun základních prvků. Banánové slupky také zvyšují úrodnost půdy zvýšením obsahu organické hmoty. Jak se slupky rozkládají, obohacují půdu humusem, zlepšují zadržování vlhkosti a podporují prospěšnou mikrobiální aktivitu, což vede ke zdravějšímu prostředí pro pěstování rajčat. A nelze zapomenout ani na to, že jde o ekologický a ekonomický přístup k zahradničení. Snižuje se tak množství odpadu a minimalizuje dopad na životní prostředí.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články