Kam se hrabe chemie: Ochranu rajčat před plísní obstará postřik z kvasnic

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a připravte si doma vynikající postřik na rajčata za pár korun. Tímto způsobem snadno a efektivně ochráníte celou svou budoucí úrodu.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou bezesporu jedním z nejoblíbenějších plodů léta. Skvěle chutnají, a navíc obsahují velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Aby byla vaše úroda co největší, musíte jim však zajistit tu nejlepší péči. Před plísní rajčatové plody ochráníte pomocí přírodního postřiku z droždí.

Vhodné podmínky pro rajčata

Pokud toužíte po velké a chutné sklizni, důležitou roli hraje už samotná výsadba. Sazenice rajčat umístěte na slunné a teplé místo, kde budou mít dostatek prostoru pro správný růst a vývoj. Většina zahradníků je pěstuje ve skleníku, kde jsou podmínky mnohem přívětivější a stabilnější než venku. Půda v záhonu musí být hlavně úrodná a velmi dobře propustná, aby nedocházelo k zadržování vody.

Problémy pěstování rajčat ve skleníku

Stejně jako venkovní pěstování, i skleníkové může mít svá úskalí. Uvnitř se totiž kumuluje mnohem větší vlhkost, což vede k několika problémům. Vlhkost přitahuje pozornost některých druhů škodlivého hmyzu a vytváří ideální podmínky pro vznik nemocí, houbových chorob a plísní. Abyste rajčata před těmito neduhy ochránili, musíte dodržovat určitá pravidla.

Jak na zálivku rajčat

S množství vody to u žádného druhu rostlin nesmíte přehánět, ale ani podcenit. Zvláště ve skleníku, kde neprší, je zajištění přísunu vody jen na vás. Ideálně byste měli skleníkové plodiny zavlažovat brzy ráno, aby ostré sluneční paprsky listy rostlin nespálily. Pokud se rozhodnete pro večerní zálivku, přitáhnete tím šneky a slimáky, kteří se dostanou i do skleníku.

Sklizené okurky a rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Postřik na rajčata

Abyste zabránili vzniku plísní, měli byste kromě správného zavlažování také pravidelně odstraňovat spodní listy. Ty jsou kvůli styku se zemí mnohem náchylnější na útoky patogenů a pravděpodobnost nákazy je u nich tedy vyšší. Vaše plodiny však ochrání také přírodní postřik, který si připravíte z domácích surovin za pár korun. Během chvilky budete mít dokonalý přípravek plný prospěšných látek a bez chemie.

Jak vyrobit postřik z droždí

K přípravě tohoto prostředku budete potřebovat 100 g čerstvého droždí a 10 litrů vody. Obě složky důkladně promíchejte a hotový nálev přelijte do nádoby s rozprašovačem a ihned aplikujte na napadené rostliny. Lze jej použít také preventivně k ošetření zdravých kusů. Pro dosažení nejlepších výsledků postup opakujte jednou týdně. Jeho skladování není doporučováno, protože brzy dochází ke ztrátě nutričních hodnot a účinných složek.

Jak ochránit plodiny před plísní

Čím ošetřujete rajčata v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články