Pokud se už nemůžete dočkat úrody lahodných a chutných rajčat, dopřejte právě nyní svým sazenicím správnou výživu.
Rajčata jsou mezi zahradníky oblíbenou plodinou, ale mohou být docela vybíravá a vyžadují neustálou péči – především pak správné zalévání a hnojení. Výnos, kvalita a chuť rajčat závisí na tom, jak dobře jsou zásobovány živinami. Pokud si nevíte rady, může vám skvěle pomoci superfosfát.
Rajčata a organická hnojiva
Rajčata milují organická hnojiva, jako je kompost nebo hnůj, protože obsahují velké množství mikroživin a prospěšných látek, které podporují rychlý růst, kvetení a nasazování plodů. Tato hnojiva jsou snadno dostupná a lze je aplikovat do půdy před výsadbou nebo jako šikovnou zálivku během vegetačního období. Mnohdy však sama o sobě nestačí.
Hnojení rajčat superfosfátem
Pro pěstování velkých a sladkých rajčat je na běžných záhonech důležité je přihnojit superfosfátem a síranem draselným. Toto by mělo být první hnojení a mělo by se opakovat 2 až 3 týdny po přesazení sazenic do volné půdy. Na každý metr čtvereční budete potřebovat 20 až 25 gramů superfosfátu a 150 až 200 gramů síranu draselného.
Superfosfát je bohatým zdrojem fosforu, který je nezbytný pro silný vývoj kořenů, tvorbu plodů a odolnost vůči chorobám. Fosfor také pomáhá zvýšit obsah cukru v plodech, takže jsou sladší. Draslík pak pomáhá regulovat vodní rovnováhu, zlepšuje kvalitu plodů a zvyšuje celkovou odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám.
Jak na ta nejšťavnatější rajčata
Pokud chcete mít šťavnatá, sladká a voňavá rajčata, můžete je pohnojit živným roztokem vyrobeným rozpuštěním 25 gramů fosforečného hnojiva v 5 litrech vody. Vše dobře promíchejte a nalijte ke kořenům. Rostlinám tak poskytnete rychlý přísun živin, které jim pomohou produkovat chutné a šťavnaté ovoce.
Kde pěstovat rajčata
Důležité je také vybrat pro jejich výsadbu správný záhon. Nikdy nesázejte rajčata tam, kde předtím rostly tyto druhy zeleniny:
- fenykl,
- tykve,
- brambory,
- hrách,
- tykve
- červené zelí,
- kedlubny,
- ředkvičky,
- okurky.
Nedají naopak dopustit na společnost chřestu, celeru, špenátu, fazolí, mrkve a melounů, listového salátu a cibule. Z bylinek dávají přednost tymiánu, bazalce, kopru a petrželce. Schémata výsadby se rozhodně vyplatí nastudovat, mohou totiž úrodu značně znásobit.
Užitečný tip pro bohatou úrodu
Chcete-li dosáhnout bohaté sklizně rajčat, můžete ke hnojení rostlin použít také silný roztok kyseliny borité. A jak ho připravit? Rozpusťte 5 gramů kyseliny borité v 5 litrech vody a aplikujte ji na rostliny během kvetení, když se vytvoří alespoň 2 až 3 květní trsy. Bór pomáhá zlepšit násadu a kvalitu ovoce, díky čemuž jsou rajčata větší, sladší a chutnější. Bohužel však není tento pomocník u nás již volně dostupný – ovšem stále ještě můžete využít staré zásoby.
Stále však platí, že pokud použijete jako základní výživu superfosfát a síran draselný, poskytnete obvykle svým rajčatům potřebné živiny, které pro silný růst, vysoké výnosy a vynikající kvalitu plodů potřebují. Nic jiného obvykle není třeba.