Rajčata budou velká a sladká, nakrmte je superfosfátem

Pokud se už nemůžete dočkat úrody lahodných a chutných rajčat, dopřejte právě nyní svým sazenicím správnou výživu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou mezi zahradníky oblíbenou plodinou, ale mohou být docela vybíravá a vyžadují neustálou péči – především pak správné zalévání a hnojení. Výnos, kvalita a chuť rajčat závisí na tom, jak dobře jsou zásobovány živinami. Pokud si nevíte rady, může vám skvěle pomoci superfosfát.

Rajčata a organická hnojiva

Rajčata milují organická hnojiva, jako je kompost nebo hnůj, protože obsahují velké množství mikroživin a prospěšných látek, které podporují rychlý růst, kvetení a nasazování plodů. Tato hnojiva jsou snadno dostupná a lze je aplikovat do půdy před výsadbou nebo jako šikovnou zálivku během vegetačního období. Mnohdy však sama o sobě nestačí.

Hnojení rajčat superfosfátem

Pro pěstování velkých a sladkých rajčat je na běžných záhonech důležité je přihnojit superfosfátem a síranem draselným. Toto by mělo být první hnojení a mělo by se opakovat 2 až 3 týdny po přesazení sazenic do volné půdy. Na každý metr čtvereční budete potřebovat 20 až 25 gramů superfosfátu a 150 až 200 gramů síranu draselného.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem iZdroj fotografie: Freepik

Superfosfát je bohatým zdrojem fosforu, který je nezbytný pro silný vývoj kořenů, tvorbu plodů a odolnost vůči chorobám. Fosfor také pomáhá zvýšit obsah cukru v plodech, takže jsou sladší. Draslík pak pomáhá regulovat vodní rovnováhu, zlepšuje kvalitu plodů a zvyšuje celkovou odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám.

Jak na ta nejšťavnatější rajčata

Pokud chcete mít šťavnatá, sladká a voňavá rajčata, můžete je pohnojit živným roztokem vyrobeným rozpuštěním 25 gramů fosforečného hnojiva v 5 litrech vody. Vše dobře promíchejte a nalijte ke kořenům. Rostlinám tak poskytnete rychlý přísun živin, které jim pomohou produkovat chutné a šťavnaté ovoce.

Kde pěstovat rajčata

Důležité je také vybrat pro jejich výsadbu správný záhon. Nikdy nesázejte rajčata tam, kde předtím rostly tyto druhy zeleniny:

  • fenykl,
  • tykve,
  • brambory,
  • hrách,
  • tykve
  • červené zelí,
  • kedlubny,
  • ředkvičky,
  • okurky.

Nedají naopak dopustit na společnost chřestu, celeru, špenátu, fazolí, mrkve a melounů, listového salátu a cibule. Z bylinek dávají přednost tymiánu, bazalce, kopru a petrželce. Schémata výsadby se rozhodně vyplatí nastudovat, mohou totiž úrodu značně znásobit.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem iZdroj fotografie: Pixabay

Užitečný tip pro bohatou úrodu

Chcete-li dosáhnout bohaté sklizně rajčat, můžete ke hnojení rostlin použít také silný roztok kyseliny borité. A jak ho připravit? Rozpusťte 5 gramů kyseliny borité v 5 litrech vody a aplikujte ji na rostliny během kvetení, když se vytvoří alespoň 2 až 3 květní trsy. Bór pomáhá zlepšit násadu a kvalitu ovoce, díky čemuž jsou rajčata větší, sladší a chutnější. Bohužel však není tento pomocník u nás již volně dostupný – ovšem stále ještě můžete využít staré zásoby.

Stále však platí, že pokud použijete jako základní výživu superfosfát a síran draselný, poskytnete obvykle svým rajčatům potřebné živiny, které pro silný růst, vysoké výnosy a vynikající kvalitu plodů potřebují. Nic jiného obvykle není třeba.

Jaké jsou vaše tipy na hnojení záhonů s rajčaty?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články