Ideální odrůda rajčat na letošní rok: Nejlépe se bude dařit odrůdě Evpator F1

Při pěstování rajčat je nutné zvážit především vyhovující podmínky a dostatek slunce. Odrůda Evpator F1 zajistí úrodu snů.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata bezesporu okupují první příčky v oblíbenosti zeleniny. I pro mě je to jedna z nejchutnějších plodin, a to pro svou specifickou chuť, šťavnatost, plnost a variabilitu použití. Miluji z nich salát, caprese, polévku, omáčku, ale i jen tak samotné ke kousku dobrého sýru. Nic ovšem nemá na domácí rajčata, která nádherně voní a navíc víte, kolik úsilí a starostí za výpěstkem stojí. A ta láska je cítit v každém kousku. Pro jaká rajčata se letos rozhodnout a proč je například odrůda Evpator F1 ideální volbou?

Vybírejte správný druh

Trh nabízí nepřeberné množství odrůd a každá vyniká něčím jiným. Rozhodně ale neprohloupíte, když zvolíte odrůdu Evpator F1. Tento hybridní druh rajčete dorůstá až do výšky 2 metrů a je velmi vhodný pro pěstování ve skleníku. Nesmírnou výhodou je jeho velmi štědrá výnosnost. Tu uvádí web TomatHouse až 45 kg/m². I doba dozrávání plodů je krátká, první výpěstky se mohou sklízet už 100 dní po výsadbě.

Vybírejte ale podle toho, k čemu máte vhodné podmínky. Chalupáři-Zahrádkáři radili, že pěstování rajčat je možné i na balkoně. Nevlastníte-li tedy zahradu, nemusíte zoufat. I přes to si na chutné domácí zelenině můžete pochutnat. Zkusit můžete například odrůdu Red cherry, kterou doporučuje web NašeKrásnáZahrada. Velmi sladké plody menšího vzrůstu dozrávají postupně a můžete si jich tak užívat po celé léto. „Já na balkoně každoročně pěstuji tyčková rajčata v samozavlažovacím velkém truhlíku, chce to ale hodně vody a slunce,“ říká pan Jan S. z Hořic.

Zahrada na balkoně iZdroj fotografie: Jorge Luis Zapico / Creative Commons / CC BY-NC-SA
Vlastní úrody se nemusíte vzdávat ani v případě, že vlastníte „pouze“ balkon

Nezvyklé odrůdy rajčat

Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet druhy rajčat, které jen tak někdo nemá. Chalupáři-Zahrádkáři například doporučovali pěstování divokých rajčátek, která jsou sice malá vzrůstem, ale zato bohatá na vitamíny a antioxidanty. Vyzkoušet ale můžete i odrůdu Citrina. Plody jsou žluté a tvarem připomínají citrus, či Black Cherry, která opravdu mají černé zabarvení. Jsou tak ozdobou každého talíře.

Kterou odrůdu rajčat preferujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články