Řepa bude velká, sladká a šťavnatá, stačí ji hnojit hnojivem s vápníkem a draslíkem

Aby se vám letos úroda červené řepy opravu vyvedla, musíte jí dopřát tu správnou výživu. Dbejte především na dva minerály.

i Zdroj fotografie: Grzegorz W. Tężycki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počáteční krok při pěstování řepy je velmi jednoduchý, jak uvádí web JakPěstovat. Zásadní je totiž hluboké zpracování půdy, odstranění všech kamenů a rozbití hrudek tak, aby byla půda měkká a provzdušněná. Tato pečlivá příprava vytváří základ pro silný růst řepy a usnadňuje její rozšiřování pod zemí zcela bez jakýchkoliv překážek. Ovšem stejně důležitá je i správná výživa.

Zlepšení struktury půdy pro blaho řepy

Řepě se daří v lehké, dobře propustné půdě. Důležité je proto především přidání plně rozloženého kompostu, který zrál nejméně tři roky. U jílovitých půd je zase zapotřebí aplikace písku nebo neutrální rašeliny, čímž se struktura půdy vylehčí a podpoří se tak lepší vývoj kořenů.

Řepa tak sladká, že se rozplývá na jazyku: Pomůže vám k ní superfosfát

Řepa tak sladká, že se rozplývá na jazyku: K úspěšnému výsledku pomůže superfosfát

Kouzlo hnojení: Vápník a draslík

Tajemství dosažení velké, sladké a šťavnaté řepy spočívá ve včasné aplikaci vápníku, draslíku, sodíku a bóru. Tyto prvky jsou klíčové od okamžiku, kdy se objeví sazenice.Doporučuji používat specializovaná hnojiva pro kořenovou zeleninu,“ radí čtenářka Hana K. ze Soběslavi. Jako vynikající doplněk může posloužit dřevěný popel (stačí půl šálku na metr) spolu s jednou čajovou lžičkou močoviny – více o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali zde. Pokud popel není k dispozici, může se vám hodit moje oblíbená směs dusičnanu vápenatého a superfosfátu.

Aby byla červená řepa opravdu lahodná, musíte ji pohnojit tím správným způsobem. Pohlídejte si především dva minerály. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla červená řepa opravdu lahodná, musíte ji pohnojit tím správným způsobem. Pohlídejte si především dva minerály

Léčivé účinky červené řepy

A proč řepu pěstovat? Málokdo ví, že kromě ceněných kromě kulinářských vlastností má i léčivé účinky, jak informuje například web AbecedaZahrady. Řepa je zásobárnou vitamínů a minerálů, díky obsahu draslíku a hořčíku je prospěšná při ateroskleróze, hypertenzi, srdečních chorobách a problémech s krevním oběhem. Osoby s cukrovkou nebo ty, náchylné k tvorbě ledvinových kamenů, se však musí poradit s lékařem kvůli obsahu cukru a kyseliny šťavelové.

Řepu lze konzumovat buď syrovou nebo v nejrůznějších úpravách. V souvislosti s tímto tématem také Chalupáři-Zahrádkáři upozornili na to, že při správném skladováním si na ní ale můžete pochutnat klidně i několik měsíců po sklizni.

Jak pěstovat červenou řepu ze semen krok za krokem

Jaké přírodní hnojivo pro výživu řepy používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články