Řepa tak sladká, že se rozplývá na jazyku: K úspěšnému výsledku pomůže superfosfát

Červená řepa se na zahradách objevuje stále častěji, a to díky obsahu vitamínů a nenáročnosti Ke sladké úrodě pomůže superfosfát

Řepa tak sladká, že se rozplývá na jazyku: Pomůže vám k ní superfosfát i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Červená řepa se na českých zahradách objevuje stále častěji. Je to proto, že si milovníci zahradničení stále lépe uvědomují její neuvěřitelnou výživovou hodnotu a všestrannost v kuchyni. Pro vypěstování skutečně bohaté úrody velké a chutné červené řepy je nezbytné správné hnojení. A stačit vám na to bude jeden jediný prostředek.

Výhody superfosfátu pro řepu

Superfosfát, fosforečné hnojivo obsahující základní živiny, jako je fosfor, pomáhá podpořit vývoj kořenů a zlepšuje celkový růst rostlin. Výsledkem je větší, zdravější a sladší řepa. Fosfor navíc napomáhá přenosu energie v rostlině, čímž podporuje účinnou fotosyntézu a produkci sacharidů. Výsledkem je, že řepa prospívá a stává se lahodně sladkou a jemnou, jako stvořenou pro kulinářské pochoutky. Takovou v běžném obchodě zkrátka a dobře nekoupíte.

Kdy a jak hnojit červenou řepu

Aby řepa rychle rostla a poskytovala bohaté výnosy, je třeba hnojit ji nejlépe v červenci. Vhodným hnojivem je superfosfát, který by se měl aplikovat v dávce 50 gramů na metr čtvereční kolem rostlin. Jeho účinky je však vhodné podpořit i vhodným účinným domácím hnojivem, které řepě dodá všechny základní živiny.

Péče o červenou řepu iZdroj fotografie: Depositphotos

Přípravu tohoto výživného roztoku začněte rozpuštěním 1 gramu síranu manganatého v 10 litrech vody. Přidejte 1 polévkovou lžíci hořečnanu draselného, 1 polévkovou lžíci superfosfátu a dobře promíchejte. Poté do směsi přidejte 0,5 lžičky kyseliny borité a 1 lžičku močoviny a ještě jednou důkladně promíchejte. Tímto roztokem pohnojte řepu asi 14 dní po aplikaci samotného superfosfátu..

Nedostatek dusíku jako problém

V případě deštivého léta může řepa pociťovat i nedostatek dusíku, který se z půdy dokáže vyplavit velmi rychle. Tento problém však lze vyřešit opravdu jednoduše – a to opět vhodným domácím hnojivem. Pro jeho přípravu smíchejte 5 litrů vody s 1 čajovou lžičkou močoviny. Přísady dobře promíchejte a výsledným roztokem ošetřete řepu. A pomoci vám může i obyčejný Aspirin.

Pěstování řepy iZdroj fotografie: Pixabay

Další tipy pro péči o řepu

Kromě správné výživy vyžaduje řepa pro svůj růst také dostatečnou zálivku a pečlivé pletí. Důsledná vlhkost půdy a odstraňování konkurenčních plevelů vám sladkou a velkou úrodu pojistí několikanásobně. A to rozhodně za trochu té námahy stojí.

Jak skladovat červenou řepu

Nejlepší místo pro skladování červené řepy je chladná a temná místnost, jako je sklep. Teplota by měla být ideálně kolem 0 až 4 °C. Ve vyšších teplotách může řepa ztrácet vlhkost a rychleji se kazit. Pokud nemáte sklep nebo jiné chladné místo, můžete řepu uložit i přímo do chladničky. Předtím ji však vložte do perforovaného sáčku, abyste zabránili kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní. Nikdy neskladujte řepu společně s ovocem, jako jsou jablka nebo pomeranče, které uvolňují ethylen a urychlují proces zrání a hniloby.

Jaké jsou vaše triky při péči o červenou řepu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články