Z každého keře rybízu kbelík šťavnatých bobulí: Červencové zaštipování zařídí snovou úrodu

K pravidelné péči o rybíz patří kromě zalévání a hnojení i správný řez. Ten podpoří keře v růstu a bohatším plození.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybíz najdete takřka na každé české zahradě, díky chutným bobulím plným vitamínů patří mezi nejpopulárnější letní ovoce. Všechny druhy rybízu – červený, černý i bílý – patří k významným antioxidantům. Rybízový keř sice bude plodit, i když se o něj nebudete příliš starat, úroda bude ale čím dál tím menší. Abyste se nepřipravovali o chutný zdroj vitamínů, musíte keři věnovat péči v podobě pravidelného prořezávání. Na řez rybízu je vhodný čas i v létě.

Rybíz v podobě keře nebo stromku

Rybíz najdete v zahradnictvích buď ve formě keře, nebo na kmínku, kdy připomíná spíš malý stromek. Tento typ se vyplatí v případě, že máte malou zahradu, a pěstovat jej můžete dokonce i v dostatečně velkém květináči na terase. Klasické keříky mají zase delší životnost a sklidíte z nich větší úrodu. Oba typy mají ale jedno společné – potřebují pravidelně přistřihovat. Řez rybízu se zpravidla provádí brzy na jaře, v období vegetačního klidu, ale provést ho můžete i v červenci.

Letní řez rybízu má své výhody

Jestliže jste nestihli keře přistřihnout brzy zjara, můžete to provést i v létě, kdy rybíz doplodí. Řez rybízu v létě má dokonce řadu výhod. Touto dobou lépe rozeznáte, které výhony jsou nejstarší, a poradí vám i listí – uvidíte, kde je keř třeba prosvětlit, aby se k plodům dostalo slunce a lépe dozrávaly. Ať už budete rybíz stříhat kdykoliv, podpoříte ho tak v růstu mladých výhonků a provedete preventivní opatření proti plísním.

Černý rybíz - plody iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na pravidelný řez rybízu

Správné stříhání rybízu má svá pravidla, která se liší v závislosti na druhu. Zatímco u červeného a bílého rybízu se odstraňují až čtyřleté nebo pětileté větve, na tom černém by se nemělo vyskytovat dřevo starší tří let. Starší větve již plodí podstatně méně a bobule jsou menší. Které to jsou, poznáte jednoduše – nejstarší dřevo má nejtmavší barvu. Každý výhon ořízněte na jeden až tři pupeny. Důležité je, aby byl pupen na vnější straně – nový výhon poroste směrem ven a keř se nebude zhušťovat zevnitř, kde by si větve překážely.

V červenci zaštípněte mladé výhonky

Sestřihnout po odplození potřebují i nejmladší výhony. Zaštípněte všechny, které mají více než deset centimetrů. Díky tomuto zákroku na nich vyraší boční stonky, čímž bude keř košatější, a vy se v budoucnu dočkáte větší sklizně. Nakonec všechny ostříhané větve odneste a spalte. Řezné rány na keři ošetřete latexovou barvou, abyste předešli případným infekcím, a popřemýšlejte, zda není třeba poskytnout keřům oporu.

Ukázka toho, jak ovlivňuje střih rybízu velikost úrody

Kdy a jak stříháte rybízové keře?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články