Pěstování okurek je vlastně tak trochu alchymie. A nejdůležitější ze všeho je jednoznačně hnojení. Když mají okurky správně vyvinuté a adekvátně velké listy, mohou ve větší míře těžit z fotosyntézy. A právě během ní se v zelených pletivech rostlin tvoří cukr (glukóza) a další látky, díky nimž jsou dozrálé plody větší a chutnější. A jak vývoj okurek podpořit?
Roztok na výživu okurek
A po čem sáhnout, aby byly okurky krásné a zdravé? Základem pro pěstování okurek jsou organická (přírodní) hnojiva. Díky nim porostou zdravě, bujně a budou také o něco více odolnější vůči chorobám a škůdcům. Někdy je však třeba je trochu podpořit a sáhnout i po osvědčených prostředcích z obchodu. Bude však nejlepší, pokud si je namícháte sami. V deseti litrech vody rozmíchejte:
- 2 gramy kyseliny jantarové,
- 2 polévkové lžíce kyseliny salicylové
- a 2 polévkové lžíce amoniaku.
Dobře zamíchejte a máte hotovo. Roztok se aplikuje na listy postřikem z jemného rozprašovače. A kdy toto hnojivo použít? Své okurky nejdříve zalijte. Proveďte to asi dvě hodiny před hnojením To pomůže rychlejšímu vstřebávání živin rostlinami.
Co byste ještě měli vědět
Okurky plodí tzv. ve vlnách. Po nasazení prvních plodů tedy dochází k tomu, že na nějakou dobu zpomalí rychlost růstu a kvetení. Proto musíte okurky systematicky sbírat, a to vždy dříve, než v nich dozrají semínka. Mladé plody jsou také chutnější a méně často hořknou (to bohužel platí jen u některých odrůd). Také si pamatujte, že je okurky nejlepší sbírat ráno, protože jsou pak pevnější.
Pokud se okurky nakladačky zalévají příliš intenzivně, zejména těsně před sklizní, pak to rozhodně není dobře. V tomto případě jsou totiž jejich plody nepříjemně vodnaté, s nevábně se rozplývajícím vnitřkem, a celkově bez výrazné chuti a vůně. Je třeba se také (pokud možno) vyhnout postřiku listů, protože podporuje rozvoj chorob, a to zejména těch nejnebezpečnějších houbových. Zálivku provádějte nejlépe odstátou vodou.
Jak se zbavujete žloutnutí listů u okurek a dalších neduhů, aby vám bohatě plodily až do podzimu?