Rybízu bude habaděj, chce to hnojit močovinou

Aby byla úroda černého rybízu opravdu maximální, pak se musíte ještě teď o své ovocné keříky správně postarat.

Úroda rybízu bude v příští sezóně o dost větší, stačí vsadit na řez i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý zkušený zahrádkář ví, že jarní období s sebou přináší značné množství práce, zejména pokud jde o přípravu zahrady na nadcházející plodnou sezónu. A ani černý rybíz není výjimkou, web ContractOrQuotes zdůrazňuje především důležitost správné výživy. Ovšem zapomínat nesmíte ani na nezbytné ošetření proti všem závažným chorobám.

Jak na ošetření rybízu

Jarní přihnojování je důležitou součástí přípravy těchto rostlin na aktuální sezónu a vytvoření podmínek pro úspěšnou sklizeň v následujícím roce, upozorňuje také web Diys. Pomáhá totiž doplnit důležité živiny, posílit zdraví rostlin a stimulovat silný růst s příchodem jara. Ovšem stejně důležitá je aplikace fungicidu. Na tu musíte myslet ještě předtím, než rybíz naraší. Jedině tak i můžete být jistí, že se všechny spory opravdu zničí.

Jak se zbavit škůdců na angreštu a rybízu hned v červnu. Přírodní postřik spálí všechny hrozby

Běžná hnojiva pro rybíz

Zkušení zahrádkáři se obvykle spoléhají na průmyslová hnojiva, která uspokojí výživové potřeby rybízu během jara více než dostatečně. Tato hnojiva obsahují základní prvky potřebné pro růst rostlin a produkci plodů. Dvě z těch nejčastěji používaných jsou superfosfátová a draselno-hořečnatá hnojiva.

  • Superfosfát je oblíbenou volbou pro pozdní hnojení rybízu. Je bohatý na fosfor, který je nezbytný pro vývoj kořenů, kvetení a tvorbu plodů. Obvykle stačí přibližně 30 gramů superfosfátu na rostlinu.
  • Fosforečná moučka je další hnojivo bohaté na fosfor, které lze použít místo superfosfátu, u ní je třeba použít na jeden keř 40 gramů.

Ovšem velmi důležitá je i močovina – ta totiž dodá rostlinám tolik potřebný dusík, který na začátku svého vývoje potřebují úplně nejvíce. Proto je v květnu i v dubnu pohnojte jednou hrstí tohoto hnojiva (jde o dávku na jeden vzrostlý keř), a poté důkladně zalijte. Uvidíte, že se vašim ovocným keříkům bude letos dařit přímo ukázkově.

Černý rybíz potřebuje péči i na jaře – jedině tak se během léta dočkáte šťavnaté a chutné úrody. Zaměřte se zejména na hnojení. iZdroj fotografie: Depositphotos
Černý rybíz potřebuje péči i na jaře – jedině tak se během léta dočkáte šťavnaté a chutné úrody. Zaměřte se zejména na hnojení

Booster pro rybíz

A pokud chcete svému ovocnému keři pomoci ještě více, použijte slupky od melounů – i to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli. Ale pomůže vám i výživný dřevěný popel.

Jak se o svůj rybíz staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články