Pravidelné zalévání zahrady nebo pokojových rostlin může být občas malinko únavné, zejména u rostlin, které vyžadují mnoho vody a častou zálivku. Nepříjemnost může tak nastat, musíte-li odcestovat, nebo jedete jednoduše na dovolenou a doma nezůstane nikdo, kdo by se zalévání rostlin poctivě staral. Řešením pro tyto situace mohou být jednoduché samozavlažovací systémy, které si vyrobíte i sami doma a nemusíte tak utrácet tisíce za ty, které by k vám přijel někdo namontovat.
Samozavlažovací pet lahve
Jednoduchou formou samozavlažování mohou být vodní nádoby, vyrobené z plastových lahví. Celý postup je velmi jednoduchý. Stačí pouze do plastového víčka navrtat několik dírek, a plastovou láhev naplnit vodou. Tuto láhev poté jednoduše zastrčíte víčkem do půdy a voda bude odtékat sama, čímž bude postupně zavlažovat rostlinky. Do lahve pravidelně doplňujte vodu, nejlépe dešťovou, kterou můžete sbírat do kbelíků nebo beček.
Samozavlažovací postřikovač
Druhým, mírně složitějším výtvorem, je samozavlažovací postřikovač. K němu budete potřebovat dlouhou hadici napojenou na přítok vody, plastovou láhev a železnou tyč ve tvaru T. Nejdříve si určete, kam přesně chcete zavlažování umístit a poté do země zastrčte železnou trubku tak, aby její vodorovná část trčela nad zemí. K jednomu koci jednoduše upevněte hadici, nejlépe pevnou elektrikářskou lepící páskou. Na druhý konec nasuňte plastovou láhev, do které udělejte dírky. Když pustíte vodu, svým tlakem bude stříkat ven plastovou lahví a vytvoří tak praktický rozprašovač.
Pokud na přívod vody nastavíte spínač s časovačem, voda se poté dokáže zapnout a vypnout v časových intervalech které si nastavíte, a to zcela bez vaší přítomnosti. Musíte se pouze ujistit, je veškeré spoje mezi přívodem, hadicí a železnou tyčkou pořádně drží a nemůže dojít k jejím uvolněním. Poté můžete s klidným svědomím odjet na dovolenou nebo si v klidu lebedit u vašeho oblíbeného televizního pořadu.