Sazenice okurek budou velké a silné, stačí jim dopřát lžíci cukru

Cukr dokáže nám lidem dodat pořádnou dávku energie Ovšem totéž zvládne i u rostlin – milují ho například sazenice okurek.

Chyby v hnojení rajčat a okurek: Nerovnoměrné zalévání a mnoho soli i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Cesta k vitálním sazenicím okurek začíná výživným hnojivem, jak informuje web Blíže k přírodě. Ale po čem sáhnout, pokud si nechcete do zahrady pouštět chemii? Možná vás překvapí, že jednoho z nejlepších pomocníků najdete v kuchyni.

Jak hnojit okurky cukrem

Ve sklenici smíchejte lžíci cukru s rýžovou moukou nebo mletou rýží (použijte přibližně stejné množství) a zalijte ji půl litrem teplé vody. Tento elixír nechte dva až tři dny louhovat, poté jej sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:5. Pak ho stačí už jen aplikovat jako zálivku jednou týdně. Já podobně hnojím například orchideje a rozhodně jim to svědčí.

Pomůže i dřevěný popel

Pokud ovšem potřebujete vyživit sazenice, které se vám už začaly vytahovat za světlem, vsaďte na jiné hnojivo. Web MagazínDoma radí použít dřevěný popel a cibulové slupky. Ty zalijte dešťovou vodou nebo třeba tou nasbíranou ze zahradního rybníčku nebo z akvária. Nechte tento přírodní elixír tři dny louhovat, poté ho přeceďte a použijte jako zálivku. Jednou do týdne vám její aplikace bohatě stačí a ředit není třeba.

Kamarád sazenic okurek síran amonný: Dodá jim důležité živiny a posílí jejich stonky

Jak vyživit větší sazenice okurek

Až si vaše sazenice okurek začnou zvykat na své nové prostředí po přesazení na záhon nebo do skleníku, dopřejte jim poslední šikovnou dávku živin prostřednictvím anorganických solí. „Doporučuju síran amonný, snadno vstřebatelný zdroj dusíku a síry, který u okurek zvyšuje schopnost přijímat živiny a posiluje jejich odolnost vůči chorobám i stresu,“ radí zahradník Karel K. ze Žďáru nad Sázavou. Podrobněji se tomuto tématu už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali zde.

pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly letos vaše okurky opravu ukázkové, dopřejte jim tu správnou výživu. Vsadit můžete i na to, co najdete v kuchyni

A vyzkoušet můžete i hnojení prostřednictvím kuchyňských zbytků. Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit třeba na zbylé čajové lístky. Obsahují takové množství živin, že snadno nahradí komerční hnojiva – a přitom se snadno používají. Stačit vám nebudou jen při pěstování okurek na opravdu chudých půdách – tam už bychom přece jen nějaké to minerální hnojivo pro jistotu doporučovali. Okurky jsou totiž v tomto směru poměrně náročné.

Pěstování okurek od semínka po sklizeň

Čím ošetřujete sazenice okurek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články