Sazenice paprik zakoření bez jediného problému, pomůže jim k tomu lžíce popela

Docela obyčejný popel v sobě skrývá nevídaný výživový potenciál. Dokáže třeba pomoci vašim sazenicím paprik.

Jak podpořit růst sazenic paprik: Ideální teplota v místnosti by měla být 25 stupňů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na první pohled se může zdát spojení popela a cukru v zahradnictví stejně nepravděpodobné jako jízda ryby na kole. Tato kombinace však vychází z bohaté tradice přírodního zahradnictví a využívá podstatu těchto běžných ingrediencí k vytvoření opravdu ideálního prostředí prakticky pro jakékoli rostliny. Obzvláště však svědčí paprikám.

Jak používat popel a cukr ke hnojení

Začněte s polévkovou lžící cukru a stejným množstvím popela. To vše smíchejte s litrem teplé vody. Tato směs se po promíchání a dvanáctihodinovém odstátí stane koncentrovanou tekutinou bohatou na živiny. Jeden šálek zředěný v 10 litrech vody a aplikovaný na zahradu každých 25 až 30 dní dokáže zázraky a podporuje růst všech druhů plodin. A pokud ho nalijete do výsadbové jamky k paprikám, která právě svěřujete zemi, budete mít jistotu, že se určitě uchytí a téměř okamžitě začnou bujně růst.

Proč to funguje

Popel je bohatý na živiny, které působí jako přírodní hnojivo. Cukr je zase jednoduchý sacharid, který vyživuje užitečné mikroby přítomné v půdě. Společně zvyšují úrodnost půdy, zlepšují zadržování vody a vstřebávání živin, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.

Aby pokojovky letos dobře kvetly, dopřejte jim bobkový list tímto způsobem

Manganistan draselný a Aloe vera

Pro ty, kteří chtějí svou půdu dále obohatit, příběh popelem a cukrem nekončí. Skvělá je například špetka manganistanu draselného rozpuštěná ve dvou litrech vody smíchaná s čajovou lžičkou bramborového škrobu (nebo s nasekanými listy Aloe vera). Tato směs po naředění a aplikaci vnáší do půdy mangan – klíčový prvek pro fotosyntézu – a dále podporuje růst a odolnost rostlin. Skvěle se hodí zejména pro mladé sazenice. A podobně lze použít i bobkový list – na stejný recept vám budou stačit tři kousky.

Bobkový list, zlepší zdraví rostlin a zrychlí růst iZdroj fotografie: Freepik
Pokud hledáte přírodní způsob pro hnojení zahrady, pak sáhněte po popelu ze dřeva. Dokáže jí dodat množství živin.

Čaj z bobkových listů

Ovšem bobkový lit je užitečný i pro lidi, jak uvádí web Hnojík. Čaj z bobkového listu neboli vavřínový čaj je uklidňující nápoj, vyhlášený pro své uklidňující vlastnosti (já ho také používám na lepší trávení). Po celodenní dřině na zahradě tak může být šálek čaje z bobkového listu dokonalým způsobem, jak si odpočinout – vyzkoušejte ho. Více o jeho zajímavých účincích psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak bobkový list používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články