Dejte sbohem plísni na sazenicích, pomocnou ruku podá lžička skořice

Často se na půdě v květináčích pokojových rostlin nebo vysazených sazenic objevuje bílá plíseň. Přestože její přítomnost není vítaná, je poměrně jednoduché se jí zbavit.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Bílá plíseň ohrožuje nejen pokojové rostliny, ale také mladé sazenice, které často svou přítomností zcela zahubí. Slabý kořenový systém a nízká imunita klíčících rostlin si s tímto problémem bohužel nedokáže poradit. Naštěstí existuje geniální trik, který vám pomůže plíseň z květináčů odstranit a všechny vaše rostliny účinně a bezpečně zachránit.

Zázračné vlastnosti obyčejné skořice

Skořice je nejen vynikajícím aromatickým kořením, kterým dochutíte libovolná slaná i sladká jídla. Kromě skvělé chuti a příjemné vůně má mnoho prospěšných látek, a navíc působí jako přírodní antimykotikum. Díky tomu dokáže snadno a účinně odstranit plíseň z půdy v květináčích i jejich podnosech. Svým rostlinám tak opět zajistíte dokonalé podmínky k růstu.

Příčiny vzniku bílé plísně

Výskyt bílé plísně má nejčastěji na svědomí příliš vysoká vlhkost. Může za to celková vlhkost ve vaší domácnosti, vlhkost v květináči nebo až příliš velká zálivka. Abyste zamezili výskytu plísně nebo zabránili jejímu dalšímu rozšiřování, použijte k jejímu odstranění skořici a snižte četnost a vydatnost zálivky.

Jak se zbavit plísně

Bílou plíseň snadno a účinně odstraníte tím, že na její povrch nasypete trochu mleté skořice. Ta plíseň zničí a do budoucna zabrání jejímu opětovnému výskytu. Následně upravte podmínky vašich rostlin. Můžete je přemístit na teplejší místo s větším množstvím světla a častým větráním a dostatečným vytápěním snížit míru celkové vlhkosti ve vaší domácnosti.

Čím nejlépe hnojit sazenice a kdy to rozhodně neprovádět iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte skořici k výsevu

Pokud chcete ještě před růstem rostliny ochránit, nasypte do důlku v zemi trochu skořice, a teprve poté vhoďte semínko. Nejenže je ochráníte před napadením plísní, ale také jim pomůžete lépe a rychleji zakořenit. Můžete také lžičku skořice naředit s půl litrem vody a nechat louhovat několik hodin. Půdu pak před vysetím semen můžete takto zalít a docílíte stejného efektu. Jako bonus skořice ochrání rostliny před mravenci, kteří její vůni opravdu nesnáší.

Ošetřete své rostliny před plísní včas

Jak bojujete s bílou plísní v květináčích vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články