Pokud máte velkou zásobu česneku, určitě není na škodu si ho uschovat a využívat ho třeba po celý rok. K tomu je ale zapotřebí několik pravidel, které vám pomohou česnek uložit tak, aby vám neuhnil a také nevyklíčil. Pokud vám přeci jen vyklíčil, můžete ho ještě uložit. Větším klíčením ale ztrácí své nutriční hodnoty, stroužky začínají vysychat a uvnitř česnek zezelená. Není už tak voňavý ani chutný jako čerstvý.
Naučíme vás skladovat česnek krok po kroku
Pokud si chcete česnek uschovat na horší časy, poradíme vám, jak na to.
Nejdříve musíte oddělit stroužky česneku.
Poté si vezměte silikonový čistič česneku, který vám pomůže při loupání.
Vložíte do něj jeden stroužek česneku a otáčíte jím na stole a tlačíte do něj dlaní. Takto postupujte s veškerým množstvím česneku. Pokud na stroužcích uvidíte nedostatky, odstraňte je nožem.
Poté česnek protáhněte buď mlýnkem na maso, nebo ho vytlačte přes lisovač na česnek.
Pokud mají stroužky uvnitř zárodky, je potřeba je rozkrojit na polovinu a všechny odstranit. Česnek tím získá jiné chuťové vlastnosti, které nejsou žádoucí.
Následně česnekovou směs dejte do plastových sáčků. Do každého alespoň tři polévkové lžíce. Rozložte směs v rovnoměrné vrstvě, která bude silná asi 3 mm. Musíte získat obdélníkovou desku.
Pomocí pravítka rozdělte desku na kostky, které mohou být jakkoliv velké, například 2×2 cm.
Takto ohraničené kousky směsi vložte společně s něčím, co sáček zatíží, do lednice. Tvar kostek by měl být zachován.
Stačí vyndat několik kostek a můžete česnek použít
Takto zamražený česnek můžete použít po celý rok. Stačí jen uříznout tolik kostek směsi, kolik budete potřebovat. Zmrazte česnek nejlépe ještě v době, kdy neklíčí. Jinak budete mít spoustu práce s odstraňováním kazů a vad, které by do mrazáku s česnekem přijít neměly.
Rada na závěr: neskladujte mražený česnek například s ovocem a zeleninou, protože by mohly „načichnout“. Raději ho dejte k masu, na které pak česnek použijete.