Silné kořeny a velkou úrodu rajčat zařídí zálivka z kvasnic

Rajčata patří na zahradě k velmi oblíbeným plodinám. Aby se jim dobře dařilo, stačí je pohnojit obyčejnou surovinou z kuchyně.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou oblíbená mezi zahrádkáři i milovníky jídla pro své zářivé barvy, šťavnatou dužinu a neuvěřitelnou všestrannost při přípravě kulinářských pokrmů. Pro dosažení bohaté úrody rajčat je nezbytné zajistit rostlinám správnou péči a výživu. Jedním z účinných způsobů, jak podpořit silný vývoj kořenů a zvýšit výnosy, je použití kvasnicové zálivky.

Proč vsadit na kvasnice

Zkušení zahrádkáři často dávají přednost přírodním metodám hnojení před chemickými alternativami a kvasnicové hnojivo je pro výživu rajčat opravdu ideální z vícero důvodů. Kvasnice jsou totiž mimo jiné bohaté na prospěšné živiny včetně vitamínů, aminokyselin a minerálních látek, které jsou pro zdravý růst a produktivitu rostlin nezbytné.

Zálivka s droždím poskytuje rostlinám rajčat několik výhod. Za prvé podporuje rozvoj silného a robustního kořenového systému, který je klíčový pro příjem vody a živin z půdy. Silné kořeny umožňují rostlinám lepší přístup k okolním zdrojům vody a živin, což vede ke zdravějšímu růstu a zvýšené odolnosti vůči stresovým faktorům prostředí.

Kromě toho zálivka kvasnicemi přispívá k celkové vitalitě rostlin rajčat a zlepšuje jejich schopnost produkovat bohatou úrodu. Živiny obsažené v kvasnicích podporují tvorbu květů a nasazování plodů, což vede k větší úrodě chutných rajčat. S kvasnicovou zálivkou můžete očekávat baculaté, aromatické plody, které potěší vaše chuťové pohárky a pozvednou vaše kulinářské výtvory na mnohem vyšší úroveň.

O silné kořeny a velkou úrodu se postará zálivka z kvasnic iZdroj fotografie: Pixabay

Jak připravit hnojivo pro rajčata

K přípravě kvasnicové zálivky pro rajčata budete potřebovat 100 g čerstvých kvasnic. Začněte tím, že droždí rozpustíte v 1 litru teplé vody a mícháte, dokud se zcela nerozpustí. Poté roztok droždí nalijte do kbelíku naplněného vodou. Tato směs bude stačit na výživu přibližně 15 rostlin rajčat. Je ovšem třeba mít na paměti, že zálivka s kvasnicemi by se měla používat jen ve fázi kvetení a tvorby plodů rajčat.

V tomto období mají rostliny zvýšené nároky na živiny, které podporují tvorbu a vývoj plodů. Tím, že jim dodáte výživu prostřednictvím kvasnicové zálivky, pomůžete zajistit jejich výživové potřeby, což povede k úspěšnější sklizni. Pokud budete mít dojem, že rajčatům poskytnuté živiny nestačí, pak můžete tuto zálivku každé dva až tři týdny zopakovat. Mezitím však vždy rajčata pohnojte dřevěným popelem – dodá jim draslík, které kvasinky spotřebovaly při svém růstu. A proti plísním vám může pomoci také mléko.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem iZdroj fotografie: Freepik

Na co ještě myslet

Kromě zálivky kvasnicemi rajčatům prospívá také pravidelná zálivka čistou vodou, správné rozestupy mezi rostlinami (umožňující dobrou cirkulaci vzduchu) a ochrana proti běžným škůdcům a chorobám. Vždy však pamatujte na to, že zdravá a produktivní zahrada začíná u kořenů. Zařazením kvasnicové zálivky do hnojení můžete rajčatům dodat základní živiny, které v tomto ohledu beze zbytku zužitkují a odmění se vám mnohem lepší úrodou.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články