Slabé sazenice po výsadbě? Žádná křeč, k životu je probere síran draselný

Pokud vaše sazenice nevypadají tak vitálně, jak byste si představovali, nemusíte panikařit. Zachrání je použití známého prostředku.

Šup s jódem pod sazenice, budou pak silné a bez chorob i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Ke špatnému vývoji rostlin mohou podle webu DesateroTváříOsobnosti vést různé faktory, včetně nepříznivých povětrnostních podmínek a šoku z přesazení. Síran draselný však dokáže hrát při omlazování slabých sazenic klíčovou roli, pokud ho použijete správně. Zajistí tak, aby z nich vyrostly opravdu silné exempláře.

Proč vaše sazenice vypadají nemocně

Slabé sazenice podle webu iReceptář často trpí nedostatečným příjmem živin. Tento problém mohou zhoršovat stresové faktory prostředí, jako jsou například nízké teploty nebo nesoulad mezi potřebami rostliny a půdním profilem živin. U některých sazenic (a to zejména u těch silně citlivých, jako jsou např. rajčata, papriky a okurky) může také dojít ke zpomalení růstu ve chvíli, jsou-li přesazeny ven na zahradu ještě před dostatečným oteplením.

Úloha síranu draselného ve zdraví rostlin

Síran draselný je anorganická sloučenina, která slouží jako vynikající zdroj draslíku, nezbytného pro zdraví rostlin. Draslík hraje klíčovou roli v různých fyziologických procesech uvnitř jejich tkání. Jejich výčet je opravdu pestrý.

  • Pomáhá regulovat osmotickou rovnováhu, čímž zajišťuje správnou hydrataci buněk.
  • Je nezbytný při přenosu živin a cukrů, což je zásadní pro růst nových tkání a celkové hospodaření s energií v rostlině.
  • A nelze zapomenout ani na to, že mnoho rostlinných enzymů potřebuje k aktivaci právě draslík, což ovlivňuje rychlost růstu i produktivitu.
Jak vybělit bílé prádlo Aspirinem

Jak odstranit jakoukoli skvrnu z bílého prádla: Pomůže Aspirin a síran sodný

Aplikace síranu draselného slabým sazenicím tak může výrazně zlepšit jejich růst a vitalitu tím, že podpoří vývoj kořenů a zvýší účinnost fotosyntézy. Musíte ho ovšem namíchat správně. Proto si připravte tyto ingredience:

  • 10 litrů vody
  • 1 polévková lžíce síranu draselného
  • 250 ml fermentovaného kravského hnoje
  • 2 ml stimulačního hnojiva na bázi oxidu křemičitého
Pokud se vašim sazenicím nedaří tak, jak byste si představovali, zkuste je povzbudit prověřenými prostředky. Je to opravdu jednoduché. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud se vašim sazenicím nedaří tak, jak byste si představovali, zkuste je povzbudit prověřenými prostředky. Je to opravdu jednoduché

Jak připravit hnojivo pro sazenice

Síran draselný důkladně rozpusťte ve vodě. Poté k němu vmíchejte fermentovaný kravský hnůj, aby se do roztoku začlenily i organické živiny. Přidejte stimulátor na bázi oxidu křemičitého pro posílení buněčných stěn a každou sazenici zalijte přibližně 200 ml roztoku. Pro listovou výživu směs dále zřeďte vodou v poměru 1:3, přelijte do postřikovače a aplikujte na listy brzy ráno nebo pozdě odpoledne (to proto, abyste se vyhnuli spálení sluncem – podle mých zkušenostní se pak hojí dlouho). A redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedá dopustit ani na kyselinu jantarovou.

Chovatelé slepic si mohou vytvořit i šikovné hnojivo i ze slepičinců

Jak hnojíte sazenice rajčat a jiné zeleniny po výsadbě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články