Jód je na zahradě velmi univerzálním pomocníkem. Pokud ho dopřejete mrkvi, překvapí vás opravdu maximální úrodou.
Pokud je letos vaší zahradnickou metou sladká a křupavá mrkev, měli byste vědět, že potřebnou pomoc může poskytnout popel a pár kapek jódu. I když většina zahradníků má tendenci tuto plodinu spíše přehlížet, (protože si obvykle na záhonku víceméně poradí sama), ve skutečnosti může optimální výživa ve správný čas pomoci maximalizovat její výnos. Co jí tedy dopřát?
Základní hnojiva pro mrkev
Mrkev potřebuje pro svůj růst a vývoj fosfor, dusík a draslík. I když se můžete při jejich doplňování rozhodnout pro hotová minerální hnojiva, často je lepší připravit si domácí roztok. První hnojení mrkve by mělo proběhnout přibližně 15 dní po vyklíčení a dále pak každý měsíc (přičemž začít můžete kdykoliv).
Popel mrkvi prospívá
Popel lze aplikovat buď v suché formě, nebo po rozpuštění ve vodě. Začněte zkypřením půdy a nasypáním popela. Na každý čtvereční metr záhonu použijte 250 gramů popela. Poté oblast důkladně zalijte. Chcete-li vytvořit roztok, vezměte asi 150 gramů popela a kbelík teplé vody. Nechte asi 24 hodin louhovat a poté roztok nalijte k mrkvi.
Roztok jódu pro mrkev
Rozpusťte 20 kapek jódu (použijte tinkturu z lékárny nebo Jodisol) v kbelíku s vodou a poté roztok nalijte mezi řádky mrkve. A pokud chcete mrkve ochránit před slimáky, obsypejte ji kávovou sedlinou, která působí i jako účinný odstrašující prostředek (a pomůže vám i s údržbou toalety).
Roztok ze slepičího trusu
Smíchejte trus s vodou v poměru 1:10 a nechte jeden den louhovat. Poté roztok znovu nařeďte ve stejném poměru vodou a nechte další den odležet. Nakonec ho opatrně nalijte mezi řádky mrkve. Pokud se chcete vyhnout možnému poškození mrkve díky vysokému obsahu dusíku, pak toto hnojivo aplikujte v chladném dni po dešti, kdy slunce ještě nesvítí příliš ostře.
Další tipy pro pěstování mrkve
Kromě výživy je pro úspěšný růst mrkve životně důležitá správná zálivka a údržba půdy. Zajistěte, aby půda zůstala trvale vlhká, ale ne podmáčená, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě. Pravidelné odstraňování plevele je rovněž zásadní, proto z blízkosti svých mrkví pravidelně odstraňujte všechny nežádoucí rostliny, které mohou bránit vývoji rostlin na záhonku.
Je také důležité myslet na to, že ačkoli tato přírodní hnojiva mohou mrkvi poskytnout všechny základní živiny, měla by být používána s mírou. Nadměrná aplikace může vést k nerovnováze živin a dokáže vaše rostliny poškodit. A to byste zcela jistě nechtěli. Pokud však budete postupovat podle pokynů, pak si již brzy vychutnáte lahodnou chuť domácí, sladké a křupavé mrkve.