Slupky z brambor nevyhazovat, maliny se za ně odvděčí krásnou úrodou

Bramborové slupky představují opravdu bohatou zásobárnu živin. Pokud je použijete šikovně, mohou zvětšit úrodu vašich malin.

Aby rybíz plodil jako o život, musíte mu dopřát tu správnou výživu. Pomůže vám i docela obyčejný odpad z domácnosti. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dosáhnout bohaté úrody malin není nic jednoduchého, jak píše web PrimaNápady. Vyžadují především péči, pozornost a především správné hnojení. Klíčem k udržení zdraví a produktivity malin je překvapivě obyčejný kuchyňský odpad – bramborové slupky.

Význam včasného hnojení

Maliny jsou náročné na výživu a vyžadují během vegetačního období hned několikeré hnojení. To je třeba správně načasovat.

  • Brzy na jaře: V době, kdy se rostliny probouzejí z klidu a objevují se nové výhonky, podporuje počáteční přísun živin rychlý vývoj kořenů a růst výhonků.
  • Koncem jara až začátkem léta: Během fáze kvetení pomáhá další hnojení nasadit plody.
  • Na podzim: Po sklizni připravte rostliny na zimu kvalitním kompostem, aby zůstaly zdravé a připravené na další vegetační období.

Čím maliny správně vyživit

Dusík, fosfor a draslík, to je podle webu AkčníCeny  doslova triumvirát klíčových živin pro maliny. Dusík podporuje růst listů a stonků, fosfor je nezbytný pro zdravý vývoj kořenů a nasazování plodů a draslík napomáhá celkovému zdraví rostlin a odolnosti vůči chorobám. „Klíčová je však rovnováha, protože příliš mnoho dusíku může vést k nadměrnému vegetativnímu růstu na úkor produkce plodů,“ připomíná zahradník Jan K. z Dubí.

Cibulové slupky jsou skutečným pokladem pro všechny pěstitele. Ukrývají v sobě více pozitiv, než si myslíte

Bramborové slupky pro maliny

Bramborové slupky jsou bohaté na draslík, dusík a fosfor – tedy na živiny, které maliny potřebují. Obsahují také menší množství manganu, vápníku a železa, což celkově vzato představuje vyvážený mix živin, který podporuje celkový zdravotní stav rostlin.

  • Vložte nasbírané bramborové slupky do velké nádoby.
  • Zalijte je vroucí vodou tak, aby byly zcela zakryty.
  • Směs nechte dva až tři dny odstát, aby se živiny vyluhovaly.
  • Po uplynutí tohoto času tekutinu sceďte, abyste odstranili pevné kousky.
Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se letos vaši malinám opravdu skvěle dařilo, nemusíte sahat po drahých hnojivech. Místo toho se spolehněte na bramborové slupky

Vodu bohatou na živiny použijte k zalévání malin. Uvidíte, že se vašim malinám bude dařit opravdu skvěle – osobně doporučuji tohle hnojivo používat dvakrát do měsíce (vždycky to spojím s přípravou bramboráků, užije si tak zahrada i my). Na jiném místě pak Chalupáři-Zahrádkáři psali třeba o šikovném využití slupek z banánu nebo okurek.

Vše o hnojení rostlin dalším přírodním hnojivem – kávovou sedlinou

Jak využíváte různý biologický odpad z kuchyně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články