Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) je na našich zahradách známá také jako „kanadská borůvka.“ Klasické lesní borůvky alias brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus) na našich zahradách bohužel pěstovat nelze. To však vůbec nevadí, protože i brusnice chocholičnatá nabídne vynikající plody plné vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. A jak ji pěstovat?
Triky pro pěstování kanadské borůvky
V přírodě rostou borůvky i na těch nejodlehlejších místech. Tyto keře jsou tak nenáročné, takže mohou nést ovoce i na opravdu chudých půdách – a to v úctyhodném množství. Na hojně zavlažovaných záhonech a ve stínu však dozrávají obvykle ty největší plody. První borůvky většinou můžeme sbírat v polovině léta a lze je sklízet leckdy až do poloviny září. Nejlepší je sbírat borůvky ručně, abychom předešli poškození rostlin.
Druhy borůvek a tipy pro výsadbu
Šlechtitelé dokázali vytvořit množství nejrůznějších zajímavých odrůd. Pokud chcete zaručenou sázku na jistotu, pak půjde určitě o jména jako Patriot, Poirot, Sunrise a Spartan, Nelson, Berkeley, Bluray, Duke, Bluetta, Earliblue, North Country a Bluecrop. Zejména pěstování borůvek Bluecrop je u nás v poslední době velmi oblíbené. Mohou se totiž pyšnit opravdu velkými a chutnými plody, které dlouho vydrží.
Kdy sázet borůvky, aby prospívaly
Správnou péči věnujte zejména výběru sazenic. Je velmi důležité, aby byly všechny pořizované rostliny zdravé se zelenými listy beze skvrn. Nákup sazenic se obvykle provádí na jaře anebo také na konci podzimu. Tehdy však již bývají listy zčervenalé a není možné určit jejich zdraví. Tehdy věnujte zvláštní pozornost kůře. Zaměřte se zejména na místa zbarvená vínově nebo hnědě, která mohou poukazovat na onemocnění.
Dbejte na zásady správné výsadby
Nikdy také nekupujte keře s obnaženým kořenovým systémem. Tyto rostliny by vždy měly růst v květináči nebo v jiné vhodné nádobě s kyselým substrátem. Na zahradě vykopejte jámu hlubokou 55 cm a širokou 70-80 cm (na těžkých a jílovitých je vhodné vhloubit jámu o něco širší a mělčí). Naplňte ji vhodným kyselým substrátem a nakonec borůvky dobře zalijte. Ještě předtím ponořte květináče do vody po dobu 3-4 hodin.
Pěstování borůvek v kontejneru
Je samozřejmě také možné vysadit borůvkové keře do velkých kbelíků nebo truhlíků. Volte pokud možno ty hliněné, které tak rychle nevysychají, plastové pak obložte vrstvou štěku, obalte je jutou apod. Na přeschnutí jsou totiž borůvky opravdu náchylné. Sázejte je do přibližně stejné hloubky, v jaké byly i v květináči. Nejvýše můžete nechat rostlinu klesnout o 3–5 centimetrů, to podpoří tvorbu nových kořenů.
Kanadská borůvka řez a další péče
Jakmile borůvky úspěšně zasadíte, soustřeďte se na zálivku, přeschnutí jim totiž škodí. A nezapomeňte ani na správný řez. Provádějte ho vždy na jaře a to od doby, kdy borůvky dosáhnou věku tří let. Tento krok je nezbytný k dozrávání velkých a silných bobulí. Buďte však opatrní a odstraňujte pouze malé výhonky, rašící ve spodní části rostliny, případně větve zasažené chorobami. Jinak se připravíte o úrodu.
Péče o borůvky na podzim
Před příchodem zimy je nutné borůvky ochránit před mrazem. Vsaďte zejména na dobrý mulč, pokud jste to neudělali již při výsadbě. Vrstva vhodného mulče ze staré trávy, listí nebo slámy zadrží v půdě teplo i potřebnou vlhkost a zároveň také zabrání namrzání kořenů. Přistoupit můžete i k okyselení, ovšem jen během teplého podzimu bez vysokých dešťových srážek. Pokud vám nepřeje počasí, přesuňte okyselení jednoduše na jaro.