Stonky okurek budou tlusté a silné, pomůže jim v tom síran amonný

Pokud chcete podpořit plodnost svých okurek, můžete vsadit na jednoho netradičního pomocníka. Seženete ho za pár korun.

Jak naboostovat sazenice okurek? i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kyselina askorbová, běžně známá jako vitamín C, je již dlouho oceňována pro své četné zdravotní přínosy. V posledních letech však byl uznán i její potenciál jako zemědělského boosteru. Dokáže například výrazně zvýšit výnos okurek, což z ní činí atraktivního pomocníka jak pro komerční pěstitele, tak pro domácí zahrádkáře. A překvapivě lze tuto zázračnou živinu pohodlně získat ve formě tablet v jakékoliv lékárně (a to za pár korun).

Proč dávat okurkám kyselinu askorbovou

Kyselina askorbová pomáhá při klíčení semen tím, že podporuje enzymatickou aktivitu a zvyšuje rychlost a jednotnost klíčení. To vede k robustnějším sazenicím, což se nakonec promítne do zdravějších rostlin s vyšším výnosovým potenciálem. Kyselina askorbová také zvyšuje schopnost rostliny přijímat základní živiny (například železo a mangan) z půdy.

Tento zvýšený příjem živin usnadňuje optimální růst rostlin, díky čemuž jsou okurky odolnější vůči chorobám a environmentálním stresorům. A v neposlední řadě tato látka také působí jako silný antioxidant. Jinými slovy – chrání okurky před oxidačním stresem způsobeným intenzivním slunečním zářením a znečištěním. Tím, že chrání fotosyntetický aparát, umožňuje rostlinám efektivně přeměňovat sluneční světlo na energii, čímž podporuje zdravý růst a maximalizuje výnosy, jak potvrzuje i web TakTojeNášSvět.

pěstování okurek

Jak na zalévání okurek k dosažení vysněné úrody: Od správné techniky po ideální množství

Poznáte to i na úrodě

Ovšem jednou z nejpozoruhodnějších výhod kyseliny askorbové je její vliv na vývoj plodů. Zlepšuje buněčné dělení, což vede k větším plodům okurek. Navíc pomáhá snižovat opadávání poupat, čímž zvyšuje celkový výnos. Jako bonus můžete použít i kvasnice, které navíc nevoní slimákům, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. A podle webu NašeZahrada se vám bude hodit i docela obyčejný ocet.

sklizené okurky v koši iZdroj fotografie: Freepik
Okurky lze vyživit jednoduše a levně. Stačí se jen zastavit do zahradnictví pro jeden docela obyčejný prostředek, který nejspíš běžně užíváte

Síran okurky naboostuje

Pokud se však obáváte, že vaše rostliny podlehnou nemoci anebo budou mít malé plody, pak sáhněte po ještě silnějším kalibru – síranu amonném. Stačí rozpustit 1 lžíci v 10 litrech vody a zalévat okurky tímto roztokem každých 14 dní. Uvidíte, že brzy se tahle vzpruha na jejich aktuální kondici pozitivně projeví. My v redakci tento způsob využíváme a nedáme na něj dopustit.

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články