Stonky sazenic paprik tlusté jako malíček zařídí jódová zálivka

Podpořte sazenice paprik v růstu pomocí této zálivky. Docela obyčejný jód totiž dokáže mnohdy to, na co drahá hnojiva nestačí.

Sazenice paprik budou silnější, nejlépe se jim bude dařit při teplotě 25-30 stupňů Celsia i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Paprika patří mezi oblíbence letní sezóny. Skvěle ji v kuchyni využijete díky její specifické chuti, barvě i vůni. Mimo to je její konzumace navíc velmi prospěšná pro lidské zdraví. Abyste si však tyto choulostivé rostliny mohli na své zahradě vypěstovat, musíte jim dopřát tu nejlepší péči. Tuto zálivku aplikujte v květnu na sazenice a podpořte jejich imunitu a růst.

Jak používat jód

Jód je vynikající přípravek k dezinfekci semen. Nejlepším způsobem jeho použití je proto jejich ošetření ještě před samotným výsevem. Vhodný roztok si připravte smícháním jednoho litru vody s jednou kapkou jódu. Semena paprik jím zalejte a nechte 7 hodin působit. Nakonec přes plátýnko přeceďte, opláchněte pod čistou vodou a dejte vysušit. Poté se můžete pustit do práce.

Pozdější ošetření sazenic jódem

V pozdější fázi můžete roztok jódu používat k ošetření listů nebo kořenů. Pomocí rozprašovače naneste postřik na mladé sazenice. Nejenže je tím vyživíte, ale také ochráníte před útoky škůdců a nákazou chorob. Ovšem vsadit můžete i na klasickou zálivku. V žádném případě byste to neměli s jódem přehánět. Pokud jsou sazenice zdravé a silné, aplikujte ho jen jednou měsíčně.

Pěstování paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí hnojivo z kvasnic a jódu

Kvasnice mají na rostliny vysoký stimulační efekt. Urychlují tak nejen jejich růst, ale také mají přímý vliv na výnos rostlin. Jediné, co k přípravě takového hnojiva potřebujete, je 1 l mléka, 100 g čerstvého droždí, jód a 9 litrů filtrované vody. Kvasnice přidejte do kyblíku a zalejte teplým mlékem. Promíchejte a nechte 6 – 8 hodin odstát. Poté přidejte 25 – 30 kapek jódu a promíchejte s vodou. Použitím rozprašovače ošetřete touto směsí mladé rostliny (alternativně můžete použít i čistě přírodní hnojivo z aloe).

Hnojivo z jódu a hořčičného semínka

Přidáním dalších přísad můžete vlastnosti jódu ještě umocnit. Jeho kombinace s hořčičným semínkem se zvlášť hodí pro dospělé rostliny paprik, které spolehlivě chrání před útokem škodlivého hmyzu nebo houbovými chorobami. Pro jeho přípravu nalejte do nádoby 5 l filtrované vody a rozpusťte v ní 50 g jodizované soli a 50 g hořčičného semínka. Směs důkladně promíchejte a následně nalejte ke kořenům paprik.

Jak na pěstování paprik krok za krokem

Čím ošetřujete sazenice paprik vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články