Stromy na jaře nakrmte močovinou, přes léto budou plodit jedna báseň

Dejte svým ovocným stromům vše, co právě teď potřebují. Odvděčí se vám opravdu bohatou a chutnou úrodou.

Hnojení jabloní, které zdvojnásobí úrodu během sezóny i Zdroj fotografie: Colin Davis Studio / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Správné hnojení ovocných stromů je pro dosažení hojné a chutné sklizně opravdu nezbytné, jak potvrzuje i web MagazínPlus. I když to tak obvykle nevypadá, jsou poměrně náročné na výživu, a to zejména během období tvorby plodů. První hnojení by však mělo přijít na řadu už teď. A jak ho aplikovat? Je to snadné.

Bez informací to nepůjde

Prvním krokem je určit pH půdy. Půda, na které stromky rostou, by měla být hlinitá a s neutrální kyselostí. Pokud je příliš kyselá, můžete použít vápno, dolomitovou mouku nebo popel, abyste jí vrátili její žádoucí vlastnosti. Na druhé straně, je-li příliš zásaditá, můžete ji upravit třeba s pomocí síranu hlinitého, což měl velmi v oblibě i můj děda.

Důležitým faktorem pro hojnou úrodu je podle webu NašeZahrada i pravidelná zálivka. Stromy by neměly být podmáčeny, ale půda pod nimi by měla být udržována stále vlhká – čím mladší stromy máte, tím větší důraz byste na tento aspekt péče měli klást. Pomoci vám může i mulčování okolo kmene, které dokáže udržovat půdu vlhkou a zároveň efektivně snižovat výskyt nežádoucích plevelů.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů

Dubnové hnojení jabloní je klíčové pro podzimní úrodu. Močovina ji může až zdvojnásobit

Čím na jaře hnojit ovocné stromy

Pro tvorbu plodů potřebují ovocné stromy především draslík a fosfor. Tyto živiny jsou pro podporu růstu plodů a celkové zlepšení kvality ovoce opravdu klíčové. Vápník navíc brání opadávání poupat a podporuje tvorbu pevných plodů. A zapomínat nelze ani na bór. To je další důležitý prvek, tentokrát nezbytný pro posílení stopky a podporu růstu a vývoje plodů.

Existuje mnoho typů hnojiv, ale preferovat byste měli především ta, obsahující draslík a fosfor. V obchodech jsou obvykle označována jako „ovocné hnojivo“ nebo „jarní hnojivo“. Tyto typy hnojiv lze aplikovat jako zálivku ke kořenům. Vápník a bór mohou pak lze u menších stromků používat i jako listové hnojivo. A perfektní je také močovina. Umožní jim rychleji vyrašit a následně vypomůže i s dozráváním plodů.

K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou iZdroj fotografie: Freepik
Aby bylo ovoce tento rok báječně sladké a plné užitečných látek, je třeba právě rašící ovocné stromy pohnojit těmi správnými přípravky

Přírodní prostředky pro hnojení

Dáváte-li přednost spíše přírodním hnojivům, můžete použít kompost a humus – ty stačí jednoduše rozhodit kolem kořenů. Vhodným hnojivem je také dřevěný popel, který obsahuje mnoho důležitých minerálů a stopových prvků. A velmi podobně lze hnojit také maliny, které se za vaši námahu odvděčí obrovskými plody, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak se o výživu svých ovocných stromů staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články