Tajná metoda suché zálivky rajčat: Ochrání je nejen před zákeřnou phytophorou. Zahrádkáři si ji vychvalují do nebes

Ke konci léta napadá rajčata zákeřné onemocnění, které způsobují plísně. Předejít mu může správný typ zálivky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když to může znít jako protimluv, suchá zálivka rajčat opravdu existuje. A rozhodně se vyplatí ji alespoň vyzkoušet. Rajče jedlé, prodávané někdy též po názvem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae), je totiž ke konci vegetační sezóny náchylné na celou řadu onemocnění, kterým dominuje obávaná phytophora. A právě suchá zálivka si s ní může poradit.

Mokro jen tam, kde je třeba

Plody rajčat obsahují mnohé cenné látky, jde především o karoten, lykopen, vitamíny C, B, E, draslík, zeaxanthin a lutein. Aby však nerušeně dozrávaly, musí být rostliny v dobré kondici. A málokdo ví, že mnoho onemocnění se na ně přenese přímo ze substrátu. Suchá zálivka tomu může předejít.

Stačí na záhonech vytvořit rýhy a ty poté zakrýt fólií. Pod fólii pak upevněte nebo jednoduše zastrčte hadici s vodou a rajčata zalévejte napouštěním vody do připravených rýh. Tak jim nadměrná vlhkost nemůže uškodit, a přitom budou mít vždy dostatek všeho, co potřebují.

Problém může být i ve výživě

Ale ne vždy je za špatnou kondicí této zeleniny jen nějaká nemoc. Naopak – někdy je na vině i špatná výživa. Jak rozklíčovat to, kde mají vaše rajčata aktuálně problém? Jednoduše. Podle toho, kde listy žloutnou, poznáte, která důležitá živina jim schází. Pojďme se na to podívat podrobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud žloutnou na okrajích listů a jedním dechem také mezi listovými žilkami, chybí jim hořčík. Jestliže žloutnutí probíhá od stonku, znamená to, že vaše rajčata mají málo manganu. Kompletně žluté listy, které brzy po zežloutnutí odpadávají, pak značí nedostatek dusíku.

Pomoci mohou i vhodné plodiny

Některým rajčatům také nevyhovuje pěstování v monokultuře. Naopak – ve společnosti jiných vhodných rostlin se cítí lépe. Příští rok jim tedy dopřejte společnost petrželky, česneku nebo měsíčku lékařského. Tyto květiny jim se škůdci pomohou díky svým antiseptickým účinkům. Mají však tak rády společnost chřestu, celeru, listového salátu, cibule, papriky, špenátu, fazolí, okurek, mrkve a melounů.

iZdroj fotografie: Freepik

Z bylinek pak kromě zmíněného měsíčku holdují tymiánu, bazalce a kopru. A jaké rostliny k nim naopak nevysazovat? Nelíbí se jim sousedství fenyklu, kedluben, zelí, brambor a kukuřice. Možná to nevíte, ale některé rostliny dokážou přímo zlepšit chuť rajčat. Jde konkrétně o měsíček a bazalku.

Jak na onemocnění rajčat

I přes veškerou péči se však může stát, že vaše rajčata zákeřným nemocem přece jenom neuniknou. V takovém případě je nutné aplikovat ošetření co nejdřív. Pokud nechcete používat postřiky z obchodů, pak si připravte domácí. A jak na to?

Na pět litrů vody si připravte:

  • 10 gramů jedlé sody,
  • 10 ml libovolného rostlinného oleje
  • a 30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe určeného na prádlo).

Vše smíchejte (mýdlo se musí dobře rozpustit – pokud je to třeba, tak vodu před jeho přidáním mírně ohřejte) a aplikujte jako postřik na rajčata.

Chcete pěstovat rajčata nebo jinou plodovou zeleninu ještě efektivněji? Naučte se, jak a proč kombinovat rostliny na záhonu

Co děláte pro to, aby vaše rajčata nepodlehla letním nemocem a škůdcům a rostla opravdu rychle?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články